Kondolencje to swego rodzaju słowa pocieszenia, które przekazujemy najczęściej w kierunku osób pogrążonych w żałobie. Bardzo ważne jest to, aby przekazywać kondolencje z powodu śmierci bliskiej osoby w sposób elegancki i taktowny. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że rodzina zmarłego uzna składanie kondolencji za brak szacunku i nie przyjmie wyrazów współczucia.
W Polsce przyjęła się tradycja, że składanie kondolencji ma miejsce bezpośrednio po zakończeniu ceremonii pogrzebowej lub tuż po ogłoszeniu informacji z powodu straty bliskiej osoby. Rodzina zmarłego ma pełne prawo do tego, aby poprosić osoby uczestniczące w pochówku o rezygnację ze składania kondolencji i pocieszania członków rodziny.
Często zdarza się, że żal po śmierci zmarłej osoby paraliżuje żałobników, a kondolencje pogłębiają tylko smutek. W takich sytuacjach lepiej zrezygnować ze złożenia kondolencji i przełożyć tę rozmowę na inny termin. Alternatywnie można zdecydować się na złożenie kondolencji SMS. To nowoczesna forma przekazywania szczerego żalu z powodu odejścia kogoś bliskiego z tego świata.
Jak w takim razie złożyć wyrazy współczucia, aby nikogo nie urazić i okazać wsparcie bliskim zmarłego? Najlepiej dostosować się do przyjętych tradycji pogrzebowych, a także prób rodziny zmarłego, o ile takie zostały wystosowane. Przyjmuje się, że kondolencje składamy tak, aby szczerze wyrazić współczucie i spokojnie powiedzieć, że jest nam przykro z powodu śmierci konkretnej osoby.
Poniżej przedstawiamy kilka porad, które pomogą Ci zwięźle i taktownie przekazać kondolencje. Możesz je wysłać listownie lub wygłosić osobiście podczas spotkania z rodziną w dniu pochówku zmarłego.
Kondolencje składamy zazwyczaj tak, aby miały podniosły charakter oraz były naturalnym odruchem, czyli formą wyrażania żalu bez przymusu. Czy zawsze wypada złożyć kondolencje? Niekoniecznie. Tak naprawdę wiele zależy od tego, jakie są relacje pomiędzy osobom wyrażającą współczucie a żałobnikami.
Możemy wskazać na trzy proste zasady składania kondolencji. Wbrew pozorom nie musisz wykorzystywać wzorów kondolencji z powodu straty bliskiej osoby, aby wyrazić swój żal. Zastosuj się do trzech wskazówek, a nawet kondolencje SMS będą taktowne i szczere.
Pamiętaj, że sposób przekazywania kondolencji ma ogromne znaczenie. Dla osoby będącej w żałobie krótka rozmowa z przekazaniem kondolencji może być mocnym wsparciem w trudnych chwilach. Jeśli masz taką możliwość, wybierz formę wyrażania żalu, która nie urazi żałobników i jednocześnie będzie dla nich wsparciem psychicznym.
Są pewne zasady, które mówią o tym, jakich zwrotów i stwierdzeń warto unikać, aby nie urazić żadnej osoby z najbliższego otoczenia zmarłego. Staraj się nigdy nie pogłębiać żalu i przygnębienia żałobników. Jak zatem zachować się w trakcie pogrzebu? W celu złożenia kondolencji możesz udać się w kierunku rodziny zmarłego po zakończonej ceremonii pochówku i zwrócić się do nich słowami "Proszę przyjąć najszczersze kondolencje". To standardowe słowa, aczkolwiek mogą płynąć prosto z serca i być ukojeniem dla złamanego serca osób pogrążonych w żałobie.
W trakcie składania kondolencji należy wykazać się maksymalną empatią, taktem i elegancją. Warto też wykorzystać dwie wskazówki, dzięki którym żałobna forma wyrażania żalu w kierunku rodziny zmarłego nie będzie odebrana negatywnie.
Wyróżniamy też pewne stwierdzenia, które powodują że forma wyrażania żalu przybiera nieodpowiednią formę. Poniższych słów kategorycznie trzeba unikać, szczególnie jeśli nie chcesz urazić nikogo z rodziny zmarłej osoby.
Takie stwierdzenia mogą wyrządzić prawdziwy ból osobie, która straciła w ostatnim czasie kogoś bliskiego. To tylko kilka wskazań, czego uniknąć, aby nie wprowadzić negatywnych emocji w trakcie składania kondolencji.
Żal z powodu straty bliskich osób można wyrazić na wiele sposobów. Nowoczesna forma przekazywania kondolencji w wiadomości tekstowej sprawdza się nadwyraz dobrze, choć przez osoby starsze może być odebrana negatywnie. Jeśli z żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci kogoś znajomego i chcemy przekazać szczere kondolencje osobom pogrążonym w smutku i żałobie, możemy to zrobić na kilka sposobów:
Składanie kondolencji nie jest obowiązkiem osób, które uczestniczą w ostatnim pożegnaniu osoby zmarłej. W Polsce to tradycja, dzięki której osoba pogrążona w żałobie czuje wsparcie i obecność innych osób.
Najczęściej stosowaną formą przekazywania kondolencji jest rozmowa twarzą w twarz z żałobnikami. Aby wyrazy współczucia były odebrane jako akt szczerości i prawdziwego żalu, warto użyć takich zwrotów, jak:
Oczywiście jest znacznie więcej zwrotów, które można wykorzystać w trakcie składania kondolencji po śmierci konkretnej osoby. Jeśli zmarły był częścią naszej najbliższej rodziny, kondolencje będą nieco bardziej osobiste. W przypadku odejścia osoby niespokrewnionej składane wyrazy współczucia mają charakter oficjalny i wyniosły.
W dzisiejszych czasach kondolencje można przekazać osobiście, listownie, telefonicznie czy nawet zdecydować się na kondolencje SMS.
Jeśli chcemy okazać żałobnikom współczucie i wsparcie, możesz zaproponować im pomoc finansową, wsparcie w organizacji ceremonii pogrzebowej, a także zaproponować opiekę nad dziećmi.