W Polsce obowiązują jasno określone przepisy, które wskazują na możliwości i przeciwwskazania do transportu zwłok - także z zagranicy. Najważniejszy dokument to Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych, w którym można znaleźć wszystkie istotne informacje na temat takich działań. Pozwolenie na sprowadzenie zwłok z innego kraju do Polski jest wydawane po uzyskaniu porozumienia z Państwowym Powiatowym Inspektoratem Sanitarnym.
W dzisiejszych czasach transport zmarłych realizowany przez zakłady funeralne odbywa się nie tylko na terenie kraju, ale także na arenie międzynarodowej. To popularny rodzaj usługi, z której można skorzystać w przypadku chęci sprowadzenia zwłok z innego kraju do Polski. Obecnie nadzór nad zwłokami i szczątkami ludzkimi sprawują konkretne podmioty, a w szczególności Państwowy Powiatowy lub Graniczny Inspektor Sanitarny. To do tej instytucji należy zgłaszać się w przypadku chęci uzyskania pozwolenia na transport zwłok i sprowadzenie szczątków z zagranicy w celu ich pochowania.
Organizacja transportu zwłok z zagranicy to spore wyzwanie, chociażby ze względu na konieczność opracowania dobrego planu logistycznego. Sprawne sprowadzenie zwłok i szczątków z innego kraju wymaga także uzyskania stosownego pozwolenia - w przeciwnym razie nie będzie możliwości legalnego przewiezienia ciała przez granicę.
Jeśli dojdzie do śmierci obywatela polski przebywającego w innym kraju, konieczne jest dopełnienie szeregu formalności, które będą skutkować wydaniem pozwolenia na transport zmarłego do Polski. Aby zorganizować takie przedsięwzięcie, niezbędne mogą być usługi pogrzebowe. Doświadczony zakład funeralny pomoże Ci zorganizować wszystko tak, aby bezpiecznie i szybko przewieźć zwłoki na miejsce pochówku. Obowiązek przygotowania transportu zwłok i dopełnienia formalności urzędowych spoczywa na:
Aktualne przepisy dotyczące transportu zwłok z zagranicy zgodne z Ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych mówią wprost, że konieczne jest uzyskanie odpowiedniego pozwolenia, które umożliwia legalny przewóz zwłok lub szczątków do ojczystego kraju zmarłej osoby.
W celu sprowadzenia zwłok i szczątków z zagranicy, aby zorganizować pogrzeb trzeba zdobyć dwa podstawowe dokumenty:
Najważniejszy dokument umożliwiający przewóz zwłok i szczątków ludzkich przez różne kraje europejskie to zezwolenie wydawane przez Państwowy Powiatowy lub Graniczny Inspektorat Sanitarny. Opłata skarbowa za wydanie takiego pozwolenia to tylko 17 złotych za ewentualne pełnomocnictwo, o ile jest konieczne. Warto też dodać, że z opłat za pełnomocnictwa zwolnione są osoby takie, jak: małżonek, wstępni i zstępni krewni oraz rodzeństwo zmarłego.
Wszelkiego rodzaju pozwolenia wydawane na specjalny wniosek osób uprawnionych są wydawane w terminie nie dłuższym niż 3 dni od czasu złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na przewóz zwłok z zagranicy do Polski.
W trakcie składania wniosku o wydanie zezwolenia na transport zwłok z zagranicy potrzeby jest szereg innych dokumentów. Brak któregokolwiek z wymaganych może skutkować tym, że pozwolenie nie zostanie wydane. Wykaz potrzebnych dokumentów do uzyskania pozwolenia na sprowadzenie zwłok albo szczątków ludzkich przedstawiamy poniżej:
Warto też dodać, że wniosek o wydanie pozwolenia to dokument, który powinien zawierać szereg innych informacji, jak np. imię i nazwisko zmarłego, nazwisko rodowe, data i miejsce urodzenia oraz ostatnie miejsce zamieszkania. Dodatkowo potrzebne jest wskazanie daty i miejsca zgonu, miejsca docelowego pochówku oraz miejsca, z którego zwłoki zostaną przewiezione.
Osoba ubiegająca się o pozwolenie musi też przedstawić swoje dane osobowe, numer i serię dowodu tożsamości oraz wskazać na środek transportu, którym będzie realizowany przewóz zwłok lub szczątków.
Otrzymanie zezwolenia to pierwszy krok, który umożliwia rozpoczęcie procedury związanej z transportem zwłok i szczątków ludzkich do kraju. Kluczowe jest to, aby pojazd był przystosowany do przewozu zmarłych oraz spełniał pewne warunki techniczne. Oto wymogi, które trzeba spełnić, aby pojazd mógł legalnie przewozić ciała zmarłych z zagranicy:
Warto też dodać, że transport drogowy ciała z zagranicy nie pozwala na montaż miejsc siedzących w części pojazdu, gdzie znajdują się szczątku lub ciało. Dodatkowo samochód musi być zarejestrowany jako auto specjalne.
W przypadku śmierci bliskiej osoby wskutek wystąpienia choroby zakaźnej urząd nie może wydać pozwolenia na przewóz zwłok wcześniej niż 2 lata po śmierci. Schorzenia, które powodują, że uzyskanie zezwolenia przed tym terminem jest praktycznie niemożliwe to:
Osoby zmarłej wskutek oddziaływania choroby nie można legalne transportować pomiędzy krajami. To generowałoby zbyt duże ryzyko rozprzestrzenienia się groźnej choroby. Do aktu zgonu takiej osoby zawsze dołącza się urzędowe pismo, które stwierdza przyczynę śmierci.
Obecnie transport szczątków ludzkich i zwłok z zagranicy jest możliwy różnymi środkami transportu. Najpopularniejsze wykorzystywane w trakcie przewozu ciał zmarłych to:
Najważniejsze jest to, aby transport zwłok odbywał się zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi oraz technicznymi, które dotyczą bezpieczeństwa przewozu. W dzisiejszych czasach na sprowadzenie zwłok i szczątków z zagranicy w celu pochowania trzeba uzyskać szereg dokumentów, pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok. W przeciwnym razie nie ma możliwości legalnego przetransportowania ciała zmarłego na miejsce pochówku.
Kompleksowym transportem zwłok z zagranicy oraz pomocą w dopełnieniu formalności urzędowych i uzyskaniu pozwolenia na przewóz może zająć się doświadczony zakład pogrzebowy w Warszawie. Dzięki temu osoby, które chcą sprowadzić ciała lub szczątki bliskich zmarłych z zagranicy mogą to zrobić możliwie jak najszybciej i zgodnie z aktualnymi przepisami.
Koszty transportu zmarłych z zagranicy są uzależnione od kilku czynników: cena trumny, koszt zabezpieczenia, przygotowania i przewozu zwłok, odległość ciała zmarłego od miejsca pochówku, poziom skomplikowania formalności urzędowych. Dla przykładu: całkowite koszty przewozu zwłok na arenie międzynarodowej mogą wynieść nawet 60 tys. złotych. Tak było w przypadku jednego z mieszkańców Krakowa, który zmarł na malarię w Sierra Leone i nie miał ubezpieczenia podróżnego.
To dokument, który jest zbiorem wszystkich zasad odnoszących się do organizacji legalnego pochówku na terenie kraju oraz transportowania zwłok i szczątków ludzkich w Polsce i na arenie międzynarodowej.
Nie wszystkie firmy funeralne w Polsce zajmują się przewozem ciał i szczątków ludzkich z zagranicy. Aby skorzystać z takich usług, musisz skontaktować się z rzetelnym zakładem pogrzebowym w Warszawie i poprosić o pomoc w organizacji przewozu.
Można to zrobić, aczkolwiek działania na własną rękę będą nieopłacalne, a często można napotkać też wiele przeciwności, które spowodują, że przewóz nie dojdzie do skutku. Aby mieć pewność, że ciało zmarłego dotrze na miejsce pochówku - lepiej postawić na kompleksowe usługi funeralne związane z transportem zwłok.