Najważniejszym dokumentem, który określa legalne miejsca pochówku dla osób, które odeszły już z tego świata jest Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Ten dokument obowiązuje już od ponad pół wieku i stale pozostaje aktualnym zbiorem przepisów na temat chowania zmarłych go grobu. Choć w Polsce najpowszechniejszą metodą pochówku osoby zmarłej jest złożenie ciała w grobie na cmentarzu to jednak jest dostępnych kilka innych opcji.
Prawo obowiązujące w Polsce pozwala na chowanie zmarłych osób do standardowych grobowców wykopanych na terenie cmentarzy. Warto jednak dodać, że obowiązujące przepisy nie wykluczają innych opcji, np. kremacji lub zatopienia w morzu. Jedną z alternatyw jest także przekazanie swojego ciała lub ciała swoich bliskich na cele naukowe. Dzięki temu młodzi lekarze mogą uczyć się na ciałach osób, które odeszły już z tego świata.
Warto zaznaczyć, że takie losy ciała po śmierci mogą spotkać osoby, które za życia dokonały aktu donacji, czyli darowizny swojego ciała po śmierci na poczet konkretnego celu i podmiotu. To niesamowity dar, chociażby ze względu na większe możliwości poszerzania wiedzy i nauki przez studentów medycyny.
Niemniej jednak zwłoki w Polsce najczęściej są przygotowywane do ceremonii ostatniego pożegnania, a następnie składane do grobu w wybranej formie. Jeśli odpowiadasz za organizację pogrzebu bliskiej osoby: znajdź miejsce pochówku, które będzie dla niej najodpowiedniejsze. Poniżej opiszemy kilka sposobów, dzięki którym wybór miejsca pochówku wcale nie będzie taki trudny.
Pochowanie ciała zmarłego poprzez jego zatopienie w morzu jest dopuszczalny, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. To rozwiązanie jest wykorzystywane najczęściej wtedy, kiedy dana osoba umrze na okręcie w pełnym morzu, a żaden statek ratunkowy nie będzie w stanie przypłynąć na miejsce w ciągu 24 godzin od dnia wystąpienia zdarzenia. W dzisiejszych czasach raczej nie stosuje się takiej formy pochówku, chociażby ze względu na rozwój nowoczesnych technologii oraz możliwość szybszego transportu zwłok - nawet z otwartego morza.
Jeśli jednak ciało zmarłego zostanie odebrane ze statku, warto wybrać sprawdzone usługi pogrzebowe, dzięki którym organizacja pochówku przebiegnie sprawnie i bez żadnych niespodzianek.
Kremacja zwłok to coraz popularniejsza forma pochówku, chociażby ze względu na możliwość zaoszczędzenia sporo środków na organizacji pogrzebu, a także miejsca na terenie cmentarza. Kremacja eliminuje wiele problemów związanych z takimi aspektami, jak:
Taka forma pochówku jest ekologicznym rozwiązaniem, które jest w pełni akceptowalne przez polskie prawo. Zasada chowania zwłok na cmentarzu nie zmienia się, choć nieco inaczej wygląda forma pochówku. Urny z prochami są umieszczane w kolumbariach, które nie zajmują zbyt wiele powierzchni na cmentarzach. Warto dodać, że obecne przepisy nie dopuszczają jednak: rozdzielania, rozsypywania oraz obróbki prochów zmarłego.
Zgodnie z polskim prawem zwłoki muszą być składane na cmentarzach - zarówno w tradycyjnej formie, jak i po kremacji. Zasady są jasne i mówią wprost, że ciało zmarłego w pochówku tradycyjnym można składać w: grobach ziemnych, murowanych oraz katakumbach. Takie obiekty muszą znajdować się na cmentarzach - w przeciwnym razie nie ma możliwości legalnego złożenia ciała do grobu.
Złożenie ciała lub prochów na własną rękę w miejscu, które nie spełnia wymogów prawnych, jest wykroczeniem, za które organy ścigania mogą nałożyć karę aresztu lub grzywnę. Na tradycyjny pochówek decydują się głównie rodziny stawiające na naturalność i maksymalny szacunek dla ciała zmarłego w trakcie jego ostatniego pożegnania.
Miejsce pochówku zmarłej osoby ma znaczenie nie tylko pod względem prawa, ale także odczuć najbliższej rodziny zmarłego. Warto wybierać takie miejsca pochówku, które umożliwią szybkie odnalezienie ciała wśród innych grobowców. Na cmentarzach komunalnych jest wiele miejsc, w których można pochować zmarłego - wystarczy skontaktować się z administracją cmentarzy, a następnie wybrać miejsce pochówku.
Wyszukiwarka grobów to świetny sposób, aby znaleźć już zajęte miejsca pochówku, a także te wolne, które można jeszcze wykupić. Aby skorzystać z takiego narzędzia, wystarczy ręcznie wybrać nazwisko osoby zmarłej poprzez kliknięcie odpowiedniego pola formularza. Zasada wyszukiwarki jest prosta, a jej funkcjonalność najlepiej sprawdzi się wtedy, kiedy potrzebujesz odnaleźć miejsce złożenia do grobu konkretnej osoby.
Niestety nie ma możliwości pochowania zwłok w grobie na terenie prywatnej posesji. Zgodnie z Art. 12 Ustawy o grobach ciała zmarłych (także te spopielone) mogą zostać złożone tylko w prawnie wyznaczonych do tego miejscach.
Opłata za dzierżawę miejsca na grobowiec w skali 15-25 lat to wydatek od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Im korzystniejsze ułożenie grobowca i większy pomnik, tym wyższa cena dzierżawy.