Składanie kondolencji wiążę się najczęściej ze śmiercią bliskiej osoby. Sprawdź popularne wzory kondolencji oraz jak napisać kondolencje SMS. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób nie rozmawia osobiście ani nie dzwoni, tylko wysyła wiadomości SMS. W tej formie również można wyrazić żal w formie kondolencji z powodu śmierci bliskiej osoby. Taka forma złożenia kondolencji jest obecnie akceptowalna, aczkolwiek w przypadku osób starszych nawet najszczersze kondolencje mogą zostać odebrane jako brak szacunku do zmarłego. Pamiętaj o tym, zanim zdecydujesz się wysłać kondolencje SMS.
Kondolencje to inaczej życzenia żałobne, które mają charakter miłego gestu w stronę rodziny zmarłej osoby. To forma okazywania uczuć, których potrzebują osoby pogrążone w żałobie. Przez dziesiątki lat kondolencje były składane standardowo w formie rozmowy w cztery oczy lub często w dniu ceremonii pogrzebowej, np. na cmentarzu. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii wiadomości o śmierci rozchodzą się bardzo szybko - już nie trzeba czytać standardowych nekrologów. To wpływa na sposób, w jakich wyraża się współczucie w stosunku do osób spokrewnionych ze zmarłym.
Chcesz dowiedzieć się, czy wypada złożyć kondolencje SMS i kiedy można sobie pozwolić na taki krok? Zanim zaczniesz składać wyrazy współczucia i żalu przez komunikator, przeczytaj poniższy artykuł. Przedstawiamy poniżej najważniejsze informacje o wysyłaniu SMS z kondolencjami oraz wskazujemy, jak z odpowiednim szacunkiem złożyć kondolencje SMSem.
Zasadność wysłania kondolencji SMS to kwestia umowna. Wiele zależy od tego, w jakich relacjach pozostajesz z rodziną zmarłego. Jeśli umrze znana Ci osoba, ale niespokrewniona, jak najbardziej wypada wysłać SMS ze szczerymi kondolencjami. Osoba w żałobie z pewnością doceni taki gest, nawet jeśli napiszesz SMS o krótkiej treści. Raczej rezygnuj z gotowych cytatów. Lepiej złożyć kondolencje przez SMS prosto z serca aniżeli korzystać z gotowego wzoru - to oczywisty brak szacunku.
Kondolencje w formie SMS to raczej nowoczesna forma komunikacji, z której korzystają głównie osoby młode. W przypadku śmierci kogoś z grona rówieśników lub dalszych znajomych, jak najbardziej można złożyć wyrazy współczucia poprzez komunikator tekstowy. W przypadku kondolencji warto przyjąć podobną formę jak przy tradycyjnym złożeniu kondolencji i wyrazów współczucia. Możesz napisać kondolencje całej rodzinie lub bezpośrednio do konkretnej osoby. Decyzja należy do Ciebie. Pamiętaj tylko o tym, że SMSowo wypada wysłać kondolencje tylko do osób, w przypadku których wiesz, że nie poczują się urażone.
Decydując się na wysłanie SMSa z kondolencjami, możesz zawrzeć w nich krótką informację o swoim smutku i łączeniu się w bólu. Kilka przykładów możliwych treści kondolencji przez komunikator to:
Alternatywnie możesz też zaoferować swoją pomoc podczas organizacji pochówku. W dzisiejszych czasach tanie pogrzeby w Warszawie można zorganizować w profesjonalnym i doświadczonym zakładzie funeralnym. To znacznie zmniejsza stres oraz przyśpiesza proces dopełniania formalności pogrzebowych.
W dzisiejszych czasach coraz popularniejsze jest wysyłanie kondolencji na odległość. To ciekawa forma wyrażania współczucia do osób spokrewnionych ze zmarłym, które są pogrążone w żałobie. Możesz powiedzieć w ten sposób, że jest Ci przykro z powodu śmierci danej osoby. Opcjonalnie możesz też SMSowo zaoferować swoją pomoc na ten trudny czas.
W sieci bez problemu znajdziesz gotowe wzory do wykorzystania, aby wyrazić głębokie współczucie. Czy zalecamy z nich korzystać? Zdecydowanie nie. Nawet najpiękniejsze kondolencje SMS mogą urazić osoby pogrążone w żałobie, szczególnie jeśli te są przekopiowane z gotowego wzoru. Lepiej poświęcić kilka minut na napisanie wiadomości SMS. Pamiętaj, że kondolencje to wyrazy współczucia płynące z prosto z serca - nawet wiadomość SMSowa powinna przybierać określoną, wyniosłą i przede wszystkim szczerą formę.
Wahasz się, czy nie lepiej osobiście złożyć kondolencje i wyrazić szczere wyrazy współczucia? Niekoniecznie. Tak naprawdę wiele zależy od sytuacji oraz stosunków, w jakich pozostajesz z rodziną zmarłego. Obecnie złożenie najszczerszych kondolencji z powodu śmierci danej osoby przez komunikator telefoniczny jest równie dobrym pomysłem, jak uścisk dłoni bliskich zmarłego w dniu pogrzebu.
Niemniej jednak, zawsze wypada wysłać SMS z kondolencjami, szczególnie jeśli mieszkasz z dala od rodziny zmarłej osoby lub nie masz możliwości pojawić się osobiście na ceremonii pogrzebowej. Ogólnie rzecz biorąc, kondolencje opisujące żal i współczucie przez SMS występują w krótkich formach. Napisz jedno lub maksymalnie trzy zdania do osób pogrążonych w żałobie. Wystarczy, że wyrazy głębokiego współczucia zostaną przekazane tak, aby nikogo nie urazić. Wtedy nawet wiadomość SMS jest czymś podnoszącym na duchu.
SMS z kondolencjami raczej nie wypada wysyłać do najbliższej rodziny, z którą masz możliwość spotkać się w dniu pochówku. Taka forma kontaktu z bliskimi zmarłych jest wskazana w przypadku dalszych znajomych lub osób, które pozostają między sobą w bardzo dobrych relacjach, ale nie mogą fizycznie się zobaczyć. Często też zdarza się, że rozmowa telefoniczna o śmierci jest zbyt trudna. Wtedy warto wybrać kondolencje SMSowe.