Autor artykułu

Jak napisać mowę pogrzebową?

Podsumowanie

Pogrzeb bywa mocno stresującym wydarzeniem - nie tylko dla najbliższej rodziny zmarłego, ale także osób trzecich, które pojawiły się w świątyni. Wszechogarniający smutek i żal często powoduje, że człowiek nie jest w stanie wypowiedzieć nawet słowa. To spory problem, szczególnie dla osób odpowiedzialnych za wygłoszenie mowy pogrzebowej. Stresu z tym związanego można uniknąć w dość prosty sposób - poprosić o pomoc profesjonalny zakład pogrzebowy. W dzisiejszych czasach mowy pogrzebowe może wygłosić pracownik zakładu pogrzebowego w cenie usług funeralnych.

Mowy pogrzebowe to swego rodzaju dokument, który przygotowują osoby najbliższe zmarłej osobie. W mowie pożegnalnej można zawrzeć informacje na temat życia osoby, która już odeszła z tego świata, a także podziękowania dla osób uczestniczących w ceremonii pogrzebowej. Struktura przemowy ostatniego pożegnania wygląda następująco:

  1. Wstęp, który może być skierowany bezpośrednio do zebranych osób, np. Drodzy Żałobnicy.
  2. Cel przemówienia. W tym przypadku warto poruszyć wszelkie kwestie związane ze śmiercią zmarłej osoby, a także okolicznościach.
  3. Główny temat przemówienia. To kluczowy element mowy pogrzebowej. Możesz tu wskazać na wspomnienia ze zmarłym, opowiedzieć krótko historię jego życia lub po prostu powspominać ostatnie wspólne chwile przed śmiercią.
  4. Mowa końcowa. Po zakończeniu głównej przemowy pogrzebowej warto napisać kilka słów na temat podziękowania dla wszystkich żałobników.

Sporym kłopotem jest często trzeci punkt mowy pogrzebowej. Rodzina lub bliscy nie zawsze wiedzą, co napisać w tym miejscu lub po prostu nie potrafią zebrać najważniejszych informacji o życiu zmarłego. Mówca odpowiedzialny za wygłoszenie mowy pogrzebowej powinien powiedzieć coś na przykład: "Przyjaciołom, wszystkim obecnym i członkom rodziny pragnę podziękować za przybycie". To miły gest w kierunku do osób, które zjawiły się na ceremonii pogrzebowej.

Gotowe wzory mowy pogrzebowej czy samodzielne przygotowanie przemówienia - co wybrać?

W sieci można znaleźć gotowe wzory przemówień na uroczystości pogrzebowe. Czy warto z nich korzystać? W ostateczności tak, choć takie działania mogą zostać odebrane nie przychylnie przez bliskich zmarłego. W przemowie pogrzebowej warto wskazać na żal z powodu straty człowieka, a także w razie potrzeby wskazanie, że konkretna osoba była wzorem do naśladowania dla innych. Co więcej, w przemówienia oprócz serdecznego powitania, np. Szanowni Państwo, warto uwzględnić nawet zabawne anegdoty lub posiłkować się wspomnieniami z życia.

Pamiętaj! W mowie pogrzebowej za zmarłą osobę najważniejsze jest to, aby wyrazić szczery żal z powodu jej odejścia, a także radość z faktu przejścia do życia wiecznego. 

W mowie pogrzebowej towarzyszącej przy ostatniej drodze zmarłego na miejsce pochówku warto skupić się wyłącznie na pozytywnych odczuciach. Wszelkie negatywne emocje lub złe wspomnienia powinny odejść w niepamięć. Treść pożegnania pogrzebowego powinna być podobna, jak wystąpienia publiczne, aczkolwiek wygłaszana w życzliwy i opanowany sposób. Najlepiej, aby przemowę wygłosiła osoba spokojna, opanowana i z dobrą dykcją.

Przykładową mowę pogrzebową przedstawiamy poniżej. Można ją wykorzystać jako wzór do stworzenia swojego wygłoszenia.

"Szanowni Państwo,

Dziś zebraliśmy się tutaj, aby pożegnać naszego bliskiego i drogiego zmarłego/zmarłą. Jest to moment pełen smutku i żalu, ale jednocześnie powinniśmy również pamiętać o wszystkich pięknych chwilach, jakie dzieliliśmy z tą wspaniałą osobą.

[można tutaj wstawić osobiste wspomnienia zmarłego/zmarłej, lub krótko opowiedzieć o jego/jej życiu i osiągnięciach]

Nasza strata jest ogromna, ale wiemy, że zmarły/zmarła pozostawił/pozostawiła po sobie wiele pięknych wspomnień, które będą nam towarzyszyć przez całe życie. Zawsze będziemy pamiętać jego/jej uśmiech, ciepło, życzliwość i dobroć.

Drodzy Państwo, dziękujemy, że dzielicie z nami ten trudny moment. Niech zmarły/zmarła spocznie w pokoju wiecznym, a my będziemy pamiętać go/ją zawsze z miłością i szacunkiem.

Dziękuję serdecznie za przybycie na ceremonię pogrzebową.".

Kiedy trzeba wygłosić mowę pogrzebową?

Zgodnie z tradycją wygłoszenie mowy pogrzebowej odbywa się w trakcie ceremonii pochówku na cmentarzu. To najczęściej wybierana forma podziękowania obecnym za przybycie oraz upamiętnienie ostateczne życia osoby, która odeszła już z tego świata. Osoby odpowiedzialne za przygotowanie mowy i jej wygłoszenie mogą to zrobić w kaplicy lub w kościele - po prostu tam, gdzie czują się najbardziej swobodnie. 

Przed rozpoczęciem ceremonii warto uwzględnić tę kwestię z mistrzem ceremonii lub księdzem, zależnie od wybranej formy pochówku. Wybierając profesjonalne usługi pogrzebowe w Warszawie, można skontaktować się z pracownikiem zakładu funeralnego, który osobiście ustali kwestie wygłoszenia mowy pogrzebowej. Opcjonalnie może też zająć się pięknym przeczytaniem lub wyrecytowaniem mowy przygotowanej przez członków rodziny. To należy jednak uzgodnić już przy pierwszych rozmowach w trakcie organizacji pogrzebu.

Kto powinien wygłosić mowę pogrzebową?

Przyjmuje się, że mowę pogrzebową powinna przygotować osoba, która wypowie słowa prosto z serca i ma odpowiednie cechy charakteru, aby opanować się przed publicznym wystąpieniem. Mowy pożegnalne mają podobny schemat, ale mogą zajmować od kilku do nawet kilkunastu minut przemówienia. Odpowiedzialność za podziękowanie w kilku słowach za przybycie wszystkich osób obecnych na ceremonii oraz przypomnienie pięknych chwil z życia osoby zmarłej spoczywa najczęściej na najbliższej rodzinie: rodzicach, dzieciach, rodzeństwie lub małżonkach.

Treść ostatniego pożegnania zmarłego powinna być odpowiednio przygotowana. Czasem wystarczy w kilku słowach podziękować za obecność - nie trzeba przygotowywać kilkudziesięciu minutowych opowiadań. W trakcie wygłaszania liczy się opanowanie i dobra dykcja. Jeśli w rodzinie nie ma osoby, która zająłby się przedstawieniem mowy pogrzebowej, rozsądnym wyjściem jest wsparcie pracownika zakładu funeralnego.

Emocje a mowa pogrzebowa - czy da się nad tym zapanować?

Wiele osób tuż po słowach "chciałbym podziękować" jest po prostu sparaliżowanych ze stresu. Mowy pogrzebowe są zawsze obarczone ogromnym ciężarem emocjonalnym, z którym wyjątkowo ciężko sobie poradzić. Jeśli wiesz, że będziesz odpowiedzialny za przygotowanie mowy pożegnalnej w ramach pogrzebu wyznaniowego lub świeckiego, poćwicz wcześniej publiczne wystąpienia.

Wystarczy, że jako osoba wygłaszająca mowę pogrzebową będziesz w 100% opanowany, nie stracisz kontroli nad emocjami oraz zachowasz wyraźny głos. Nawet jeśli w trakcie dziękowania zgromadzonym uronisz łzę lub chwilowo załamie Ci się głos - nie martw się, bliscy na pewno okażą zrozumienie.

Czy wygłoszenie mowy pogrzebowej na ceremonii jest konieczne?

W krajach zachodnich bardzo często praktykuje się mowy pogrzebowe wygłaszane przez członków rodziny. W Polsce również wiąże się to z wieloletnią tradycją, choć rodziny często rezygnują z takiej formy pożegnania swoich bliskich. Zazwyczaj wynika to ze sporego stresu przed wystąpieniami oraz skrajnych emocji związanych ze śmiercią bliskiej osoby.

Pamiętaj, mowy pogrzebowej nigdy nie musisz wygłaszać samodzielnie. Po śmierci bliskich skontaktuj się z zakładem funeralnym w Warszawie, wypełnij formularz i spotkaj się z pracownikiem zakładu pogrzebowego. Otrzymasz pomoc nie tylko w zakresie organizacji pochówku katolickiego lub świeckiego, ale także skorzystasz z usług dodatkowych: wygłoszenie mowy pogrzebowej, dowóz kwiatów, a także transport zmarłych.

Popularne artykuły

Miejsce pochówku - gdzie może znaleźć się grób?

Prawo obowiązujące w Polsce pozwala na chowanie zmarłych osób do standardowych grobowców wykopanych na terenie cmentarzy. Warto jednak dodać, że obowiązujące przepisy nie wykluczają innych opcji, np. kremacji lub zatopienia w morzu. Jedną z alternatyw jest także przekazanie swojego ciała lub ciała swoich bliskich na cele naukowe. Dzięki temu młodzi lekarze mogą uczyć się na […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Transmisja online z pogrzebu

Dla starszych osób wprowadzanie nowinek technologicznych w trakcie organizacji pogrzebów wydaje się niepotrzebne. Niemniej jednak wiele rodzin w dzisiejszych czasach żyje z dala od siebie i nie ma możliwości szybkiego przyjazdu w celu uczestniczenia w uroczystości pogrzebowej. W takich sytuacjach transmisja online z pogrzebu może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Chcesz dowiedzieć się, jak przebiega streaming […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Transport zwłok z zagranicy

W dzisiejszych czasach transport zmarłych realizowany przez zakłady funeralne odbywa się nie tylko na terenie kraju, ale także na arenie międzynarodowej. To popularny rodzaj usługi, z której można skorzystać w przypadku chęci sprowadzenia zwłok z innego kraju do Polski. Obecnie nadzór nad zwłokami i szczątkami ludzkimi sprawują konkretne podmioty, a w szczególności Państwowy Powiatowy lub […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Zadzwoń do nas. Odpowiemy na wszelkie pytania

+48 22 880 06 41

Najnowsze artykuły

Transmisja online z pogrzebu

Dla starszych osób wprowadzanie nowinek technologicznych w trakcie organizacji pogrzebów wydaje się niepotrzebne. Niemniej jednak wiele rodzin w dzisiejszych czasach żyje z dala od siebie i nie ma możliwości szybkiego przyjazdu w celu uczestniczenia w uroczystości pogrzebowej. W takich sytuacjach transmisja online z pogrzebu może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Chcesz dowiedzieć się, jak przebiega streaming […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Jak wybrać zakład pogrzebowy?

Po śmierci bliskich osób rodzina zmarłego jest zobowiązana do przygotowania ceremonii pogrzebowej oraz przygotowania miejsca złożenia ciała lub prochów do grobu. Choć organizacją pogrzebu może zająć się profesjonalna firma funeralna, to jednak jakość świadczonych usług nie zawsze jest zadowalająca. Chcesz dowiedzieć się, jak wybrać zakład pogrzebowy, który w 100% spełni Twoje oczekiwania? W tym artykule […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Miejsce pochówku - gdzie może znaleźć się grób?

Prawo obowiązujące w Polsce pozwala na chowanie zmarłych osób do standardowych grobowców wykopanych na terenie cmentarzy. Warto jednak dodać, że obowiązujące przepisy nie wykluczają innych opcji, np. kremacji lub zatopienia w morzu. Jedną z alternatyw jest także przekazanie swojego ciała lub ciała swoich bliskich na cele naukowe. Dzięki temu młodzi lekarze mogą uczyć się na […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Transport zwłok z zagranicy

W dzisiejszych czasach transport zmarłych realizowany przez zakłady funeralne odbywa się nie tylko na terenie kraju, ale także na arenie międzynarodowej. To popularny rodzaj usługi, z której można skorzystać w przypadku chęci sprowadzenia zwłok z innego kraju do Polski. Obecnie nadzór nad zwłokami i szczątkami ludzkimi sprawują konkretne podmioty, a w szczególności Państwowy Powiatowy lub […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Rocznica śmierci bliskiej osoby

Obchodzenie rocznicy śmierci bliskich osób w Polsce obchodzi się najczęściej rok do roku. Osoby, które są jeszcze pogrążone w żałobie, przeżywają ten dzień w szczególny sposób. To dość emocjonalne wydarzenie, gdyż niektóre wspomnienia związane z pochówkiem towarzyszą nam nawet przez kilka lat. Bardzo ważne jest to, aby wypełnić pustkę po zmarłej osobie, rozmawiać z bliskimi […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Akt zgonu - co to takiego?

To dokument urzędowy, który jest wydawany przez Urząd Stanu Cywilnego. Jego sporządzenie jest niezbędne do tego, aby rozpocząć procedury związane z organizacją pochówku przez zakład pogrzebowy w Warszawie lub innych miejscowościach w Polsce. Oficjalna dokumentacja dotycząca zgonu wybranej osoby potwierdza jej śmierć i stanowi część ksiąg stanu cywilnego. Warto dodać, że rodzina zmarłej osoby lub […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
Przejdź do bloga
Zakład pogrzebowy Warszawa KALLA. Jesteśmy małą, rodzinna firmą która od 1990 roku świadczy profesjonalne usługi pogrzebowe w atrakcyjnej cenie.

Organizujemy pogrzeby, które mogą być w całości pokryte zasiłkiem pogrzebowym ZUS.
Polityka prywatności
KONTAKT Z NAMI
Zakład pogrzebowy Warszawa KALLA
Mokotów ul. Domaniewska 17/19A
02-672 Warszawa
TEL 24H: +48 22 880 06 41
2023 Rikona sp. z o.o. | Wszelkie prawa zastrzeżone
PROJEKT I MARKETING: