Autor artykułu

Kremacja zwłok - jak przebiega ten proces?

Podsumowanie

Kremacja zwłok w Polsce jest w pełni legalna i akceptowalna przez kościół katolicki. Pogrzeby wyznaniowe to najczęściej organizowana forma pochówku, która dotyczyła dotychczas złożenia ciała zmarłego w grobowcu. Z racji, że miejsca na cmentarzach jest coraz mniej, rodziny zmarłych osób proszą zakład pogrzebowy w Warszawie o przygotowanie pochówku z kremacją. To nie tylko oszczędność miejsca w grobowcu, ale także szansa na zredukowanie kosztów pogrzebu. Spopielenie zwłok bywa znacznie tańsze niż pochówek zmarłego w tradycyjnej trumnie.

Przed przystąpieniem do procesu spopielenia zwłok, konieczne jest dopełnienie kilku formalności urzędowych. W pierwszej kolejności niezbędne jest przedstawienie odpisu aktu zgonu oraz zezwolenia zmarłego na kremację zwłok. To podstawa, aby legalnie wykonać procedury kremacyjne osoby zmarłej. Alternatywnie rodzina zmarłego może podpisać oświadczenie, że samodzielnie podejmuje decyzję o tym, aby umieścić prochy w urnie. 

Przed rozpoczęciem procesu spopielenia ciała rodzina musi też wybrać trumnę, w której ciało zostanie dostarczone do krematorium. Na rynku dostępne są trumny wykonane w 100% z ekologicznych materiałów, np. łatwopalnego drewna. Warto też dodać, że trumna nie może zawierać żadnych elementów stalowych i ozdób. Opcjonalnie używa się trumien tekturowych lub wiklinowych, które ułatwiają proces kremacji.

Jak przebiega kremacja zwłok? Krok po kroku

Osoby pogrążone w żałobie nie zawsze są w stanie samodzielnie wybrać krematorium w Warszawie oraz zając się organizacją wszelkich kwestii związanych z pochówkiem. Sprawdzony dom pogrzebowy w Warszawie jest w stanie zająć się procesem przygotowania procesu kremacji ciała zmarłego. Zanim ciało trafi do krematorium, rodzina ma możliwość pożegnać się ze zmarłym. Najczęściej odbywa się to w specjalnie przygotowanej kaplicy, gdzie ciało jest eksponowane w otwartej trumnie. 

Kremacja zwłok w Warszawie nie jest skomplikowana, ale wymaga dopełnienia kilku kwestii formalnych oraz przejścia niezbędnych kroków wpływających na bezpieczeństwo spopielenia zwłok. 

  1. Przygotowanie ciała zmarłej osoby. Jeśli zmarła osoba miała wszczepiony rozrusznik serca lub jakiekolwiek protezy stalowe - takie elementy powinny zostać usunięte ze względów bezpieczeństwa.
  2. Przed przewiezieniem ciała do krematorium zwłoki powinny zostać ubrane w elegancką odzież, a następnie umieszczone w trumnie kremacyjnej.
  3. W kaplicy zakładu pogrzebowego odbywa się ostatnie pożegnanie zmarłej osoby - najczęściej przy otwartej trumnie.
  4. Po przywiezieniu zwłok na miejsce trumna kremacyjna jest umieszczana w komorze spalania.
  5. Proces spopielenia zwłok odbywa się w temperaturze z przedziału od 800 do 1200 stopni Celsjusza. 

Kremacja zwłok trwa najczęściej nie dłużej niż 1-2 godziny, zależnie od materiału wykonania trumny kremacyjnej oraz temperatury wytworzonej przez piec. Jeśli spopielenie zwłok odbywa się w temperaturze 800 stopni Celsjusza, procedura trwa nieco dłużej, choć raczej nie więcej niż 2 godziny.

Członkowie najbliższej rodziny mogą obserwować procedurę spalania z bezpiecznego pomieszczenia przez system kamer zamontowany w pobliżu komory spalania. Po zakończeniu kremacji prochy  umieszczane są w urnie, którą rodzina wybrała dla zmarłej osoby. Pracownicy krematorium muszą poczekać, aż spalone prochy osiągną temperaturę pokojową, a następnie zostaną rozdrobione. Tylko w tej formie mogą zostać przesypane do urny i umieszczone na terenie cmentarza komunalnego lub przynależnego do parafii katolickiej.

Po zakończeniu kremacji urna wraz ze świadectwem spopielenia zwłok jest przekazywana rodzinie zmarłego. Prochy w urnie zastępują tradycyjną trumnę podczas pochówku, a finalnie są składane w kolumbarium przygotowanym na cmentarzu.

Pogrzeb z kremacją czy tradycyjny pochówek - co jest tańsze?

Aby dowiedzieć się, co jest tańsze, należy przeanalizować, ile kosztuje kremacja zwłok w Warszawie. Sam proces kremacji to wydatek na poziomie do 1000 złotych, natomiast całkowite wydatki związane z organizacją pochówku często nie przekraczają kwoty dodatku pogrzebowego w wysokości 4000 złotych. Niezależnie od tego, czy rodzina podejmie się pochówku wyznaniowego, czy świeckiego - koszty kremacji zawsze są niższe niż tradycyjne pożegnanie zmarłego ze złożeniem do grobu w trumnie. Z tego względu spopielenie zwłok jest coraz częściej wybieraną formą ostatniego pożegnania zmarłego i złożenia prochów do grobowca.

Czy proces kremacji zwłok jest bezpieczny?

Krematorium w Warszawie spełnia wszelkie obowiązujące normy, dlatego nie trzeba obawiać się o bezpieczeństwo kremacji zwłok. Rodzina zmarłego może być obecna podczas spalania w odpowiednio przygotowanej komorze. Osoby oglądające proces spopielenia znajdują się w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu z ekranem, na którym jest wyświetlana komora spalania.

Czy zakład funeralny zajmie się procesem kremacji w krematorium?

Oczywiście, że tak. Zakład pogrzebowy w Warszawie zajmie się nie tylko organizacją uroczystości pogrzebowej oraz wynajęciem mistrza ceremonii. Firma funeralna może też skontaktować się z krematorium, wesprzeć rodzinę w dopełnieniu formalności oraz pomóc w przewiezieniu ciała do zakładu kremacyjnego w specjalnie przygotowanej trumnie.

Popularne artykuły

Zakład pogrzebowy Warszawa - cennik

Usługi pogrzebowe Kalla na terenie Warszawy to przede wszystkim pomoc w rzetelnym zorganizowaniu pochówku, niezależnie od sytuacji. Oprawa muzyczna, kwiaty, a nawet transport zwłok to tylko niektóre z usług, jakie proponuje nasz zakład pogrzebowy Warszawa. Cennik usług funeralnych przedstawiamy w poniższej tabeli. Usługa Cena transport zwłok do chłodni 500 złotych przygotowanie ciała do pogrzebu: ubieranie, […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Ile kosztuje pogrzeb w Warszawie?

Zorganizowanie ceremonii pogrzebowej, transport zwłok, a nawet przeprowadzenie ceremonii ostatniego pożegnania - wszystkie te usługi pogrzebowe w Warszawie mają swoją cenę. Jeśli chcą Państwo wybrać najtańszy dom pogrzebowy, warto wziąć pod uwagę renomę zakładu pogrzebowego, a także sprawdzić, ile kosztuje pogrzeb. Warszawa to duże miasto, gdzie usługi mogą być nieco droższe niż w innych miejscowościach […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Kompleksowa organizacja pogrzebu w Warszawie

Każdy człowiek rodzi się, a po pewnym czasie umiera - taka jest naturalna kolej rzeczy. Mimo to rodziny zmarłych osób nigdy nie mogą pogodzić się ze śmiercią. Powinni Państwo wiedzieć, w jaki sposób należy przeprowadzić organizację pogrzebu tak, aby ceremonia wyglądała pięknie i była godnym pożegnaniem zmarłych osób, niezależnie od płci, wieku czy wyznania. Decydując […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Zadzwoń do nas. Odpowiemy na wszelkie pytania

+48 22 880 06 41

Najnowsze artykuły

Transmisja online z pogrzebu

Dla starszych osób wprowadzanie nowinek technologicznych w trakcie organizacji pogrzebów wydaje się niepotrzebne. Niemniej jednak wiele rodzin w dzisiejszych czasach żyje z dala od siebie i nie ma możliwości szybkiego przyjazdu w celu uczestniczenia w uroczystości pogrzebowej. W takich sytuacjach transmisja online z pogrzebu może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Chcesz dowiedzieć się, jak przebiega streaming […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Jak wybrać zakład pogrzebowy?

Po śmierci bliskich osób rodzina zmarłego jest zobowiązana do przygotowania ceremonii pogrzebowej oraz przygotowania miejsca złożenia ciała lub prochów do grobu. Choć organizacją pogrzebu może zająć się profesjonalna firma funeralna, to jednak jakość świadczonych usług nie zawsze jest zadowalająca. Chcesz dowiedzieć się, jak wybrać zakład pogrzebowy, który w 100% spełni Twoje oczekiwania? W tym artykule […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Miejsce pochówku - gdzie może znaleźć się grób?

Prawo obowiązujące w Polsce pozwala na chowanie zmarłych osób do standardowych grobowców wykopanych na terenie cmentarzy. Warto jednak dodać, że obowiązujące przepisy nie wykluczają innych opcji, np. kremacji lub zatopienia w morzu. Jedną z alternatyw jest także przekazanie swojego ciała lub ciała swoich bliskich na cele naukowe. Dzięki temu młodzi lekarze mogą uczyć się na […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Transport zwłok z zagranicy

W dzisiejszych czasach transport zmarłych realizowany przez zakłady funeralne odbywa się nie tylko na terenie kraju, ale także na arenie międzynarodowej. To popularny rodzaj usługi, z której można skorzystać w przypadku chęci sprowadzenia zwłok z innego kraju do Polski. Obecnie nadzór nad zwłokami i szczątkami ludzkimi sprawują konkretne podmioty, a w szczególności Państwowy Powiatowy lub […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Rocznica śmierci bliskiej osoby

Obchodzenie rocznicy śmierci bliskich osób w Polsce obchodzi się najczęściej rok do roku. Osoby, które są jeszcze pogrążone w żałobie, przeżywają ten dzień w szczególny sposób. To dość emocjonalne wydarzenie, gdyż niektóre wspomnienia związane z pochówkiem towarzyszą nam nawet przez kilka lat. Bardzo ważne jest to, aby wypełnić pustkę po zmarłej osobie, rozmawiać z bliskimi […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Akt zgonu - co to takiego?

To dokument urzędowy, który jest wydawany przez Urząd Stanu Cywilnego. Jego sporządzenie jest niezbędne do tego, aby rozpocząć procedury związane z organizacją pochówku przez zakład pogrzebowy w Warszawie lub innych miejscowościach w Polsce. Oficjalna dokumentacja dotycząca zgonu wybranej osoby potwierdza jej śmierć i stanowi część ksiąg stanu cywilnego. Warto dodać, że rodzina zmarłej osoby lub […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
Przejdź do bloga
Zakład pogrzebowy Warszawa KALLA. Jesteśmy małą, rodzinna firmą która od 1990 roku świadczy profesjonalne usługi pogrzebowe w atrakcyjnej cenie.

Organizujemy pogrzeby, które mogą być w całości pokryte zasiłkiem pogrzebowym ZUS.
Polityka prywatności
KONTAKT Z NAMI
Zakład pogrzebowy Warszawa KALLA
Mokotów ul. Domaniewska 17/19A
02-672 Warszawa
TEL 24H: +48 22 880 06 41
2023 Rikona sp. z o.o. | Wszelkie prawa zastrzeżone
PROJEKT I MARKETING: