Autor artykułu

Tanatokosmetolog, czyli balsamista

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach przygotowywanie zwłok do pochówku to niezbędna czynność, która umożliwia rodzinie zmarłego pożegnać się z bliskim w kaplicy przy otwartej trumnie. Zawód Tanatokosmetologa obejmuje wszelkie czynności kosmetyczne związane z ubieraniem, malowaniem i układaniem kończyn osoby zmarłej tuż po jej włożeniu do trumny. Praca Tanatokosmetolog wymaga dużej odporności psychicznej ze względu na ciągłą pracę z ciałami nieżywych już osób. W tym artykule dowiesz się, na czym polega praca Tanatokosmetologa i kto może nim zostać.

Balsamowanie zwłok to proces, który jest realizowany w celu opóźnienia procesów związanych z rozkładem ciała. Tanatokosmetolog w tym przypadku wykorzystuje metody chemiczne oraz fizyczne do zabezpieczenia ciała zmarłego na czas jego ostatniego pożegnania. Metody chemiczne dotyczą wykorzystania płynów służących do balsamowania zwłok. Substancje wykorzystywane na co dzień w pracy Tanatokosmetologa to: formaldehyd, metanol i inne chemikalia służące do wstrzykiwać bezpośrednio do naczyń krwionośnych zmarłej osoby.

Praca ze zwłokami dotyczy też fizycznego balsamowania ciała przy użyciu specjalistycznych maszyn, które pompują płyn przez tętnice. Przygotowanie ciała najczęściej odbywa się w prosektorium, czyli tam, gdzie panują odpowiednio niskie temperatury. Tylko wtedy można poprawnie wykonać wszelkie pośmiertne zabiegi kosmetyczne z zachowaniem optymalnych warunków pracy.

Na czym polega praca Tanatokosmetologa? Zakres obowiązków

Balsamista jest odpowiedzialny za wszelkie czynności związane z przygotowywaniem ciała do ostatniego pożegnania. Do obowiązków takiego specjalisty zaliczamy:

 • wprowadzenie do żył soli i innych substancji do balsamowania,
 • usuwanie płynów z narządów wewnętrznych zmarłego osoby,
 • rekonstrukcja tkanek lub elementów twarzy (w skrajnych przypadkach),
 • pełne balsamowanie ciała,
 • wykonywanie makijażu pośmiertnego.

Zakres działań wykonywanych przez Tanatokosmetologa z zakładu pogrzebowego jest uzależniony od stopnia uszkodzenia ciała oraz przyczyny śmierci. Często zdarza się, że sam makijaż u zmarłej osoby jest niewystarczający, aby zakryć wszelkie niedoskonałości i wystawić ciało do kaplicy w otwartej trumnie. Usługi tego typu są przydatne zawsze wtedy, kiedy konieczne jest przygotowanie skóry zmarłego i zwłok do pogrzebu z otwartą trumną.

Czym zajmuje się Tanatokosmetolog? Zakres obowiązków takiego specjalisty jest naprawdę szeroki, a sama praca związana z balsamowaniem jest naprawdę odpowiedzialna. To od Tanatokosmetologa zależy, jak zmarły będzie wyglądał w dniu pogrzebu. W Polsce niewiele osób zajmuje się tą profesją, chociażby ze względu na ogromny stres i spore wycieńczenie psychiczne związane z przygotowywaniem zwłok do ostatniego pożegnania.

Zawód Tanatokosmetologa - jakie wyzwania przełamuje balsamista?

W pracy w zawodzie Tanatokosmetologa trzeba liczyć się przede wszystkim z dużym obciążeniem psychicznym, a także nienormowanym czasem pracy. To dwie problematyczne kwestie, które powodują, że niewiele osób decyduje się na wykonywanie tej profesji.

Balsamista jest odpowiedzialny za przygotowywanie zwłok różnych ludzi. Niestety ciała nie zawsze są czyste i w pełni kompletne, np. po wypadkach. Tanatokosmetolog może odczuwać spory dyskomfort psychiczny, szczególnie w trakcie rekonstrukcji tkanek lub przy pracy z ciałami małych dzieci. To przeżycia, których praktycznie nie da się zapomnieć. Z tego względu do pracy w zawodzie Tanatokosmetologa niezbędna jest perfekcyjna kondycja psychiczna. 

Dużym wyzwaniem są także brzydkie zapachy, które niestety wiążą się z pracą ze zwłokami. Co więcej, ciała zmarłych mogą wydzielać gazy i płyny ustrojowe, co powoduje, że praca jest jeszcze bardziej skomplikowana. Aby pracować jako balsamista, trzeba przełamać wszelkie odruchy wymiotne oraz ryzyko zemdlenia ze względu na oglądanie niecodziennych obrazów.

Minusem w pracy w tym zawodzie jest raczej nienormowany czas aktywności. Często zdarza się, że przygotowanie zwłok zmarłej osoby jest konieczne w weekendy, nawet w środku nocy. To największy minus wykonywania tego zawodu. Tanatokosmetologa można wynająć w ramach usług pogrzebowych. Wystarczy skontaktować się z zakładem funeralnym, omówić kwestie formalne i zapoznać się z cennikiem usługi przygotowania ciała zmarłego do pochówku.

Praca Tanatokosmetologa a przepisy BHP

W pracy balsamisty najważniejsze jest stosowanie się do ogólnych wymogów bezpieczeństwa i higieny pracy. To niesamowicie istotne, chociażby ze względu na zdrowie Tanatokosmetologa. Wszelkie działania związane z przygotowywaniem zwłok powinny być przeprowadzane w odzieży ochronnej, która uniemożliwi przedostawanie się płynów ustrojowych zmarłego do organizmu balsamisty. 

Praca w prosektorium jest ściśle powiązana z fizjologią zwłok. W wielu przypadkach dochodzi do wycieków płynów, które trzeba usunąć przy pomocy specjalistycznego sprzętu medycznego. To konieczne, aby w kolejnych etapach przygotowywania ciała dokonać jego pełnego zabalsamowania.

Kto może zostać balsamistą?

Niestety w Polsce nie ma uczelni wyższych, które zajmowałyby się edukacją w zakresie tanatokosmetologi. Ten zawód wymaga jednak odbycia specjalistycznych kursów i szkoleń, które są organizowane przez prywatne placówki. W naszym kraju funkcjonuje Polskie Centrum Balsamacji i Tanatokosmetologii, które prowadzi kursy dla osób ubiegających się o taką posadę.

Uczestnictwo w szkoleniach to spory wydatek, który może sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych. Praca w branży funeralnej na stanowisku Tanatokosmetologa wymaga od danej osoby kilku cech umożliwiających sprawną i bezpieczną pracę ze zwłokami. Najważniejsze czynniki determinujące możliwość pracy jako balsamista to:

 • dobre zdrowie psychiczne i fizyczne,
 • wysoko rozwinięte umiejętności manualne - to potrzebne do wykonania makijażu lub rekonstrukcji tkanek,
 • empatia - Tanatokosmetolog często kontaktuje się bezpośrednio z klientami zakładu pogrzebowego,
 • precyzja działania,
 • zaangażowanie,
 • opanowanie.

Oczywiście to tylko kilka kompetencji, jakimi powinien wyróżniać się Tanatokosmetolog. Osoby wykonujące ten zawód muszą też znać przepisy BHP, zasady przygotowywania ciał zmarłych do pochówku oraz sprawdzone techniki ubierania zwłok, aby nie doprowadzić do uszkodzenia kończyn.

Ile zarabia Tanatokosmetolog?

Zarobki Tanatokosmetologa mogą sięgać kwot rzędu ponad 10 tys. złotych miesięcznie. Dotyczy to specjalistów współpracujących z zakładem pogrzebowym w Warszawie lub w innym większym mieście w Polsce. Jeśli chodzi o koszty po stronie rodziny zmarłego: za standardowy makijaż, ubiór i ułożenie zwłok w trumnie trzeba zapłacić nie mniej niż kilkaset złotych. Ceny mogą rosnąć wraz ze zwiększającym się zakresem usług Tanatokosmetologa. Rekonstrukcja tkanek lub elementów twarzy może generować dodatkowe koszty w kwocie nawet kilku tysięcy złotych.

Czy zawód Tanatokosmetologa to przyszłościowe zajęcie?

Przygotowywanie zwłok do ostatniego pożegnania to zdecydowanie przyszłościowy zawód. Osób na stanowisku Tanatokosmetologa w Polsce jest naprawdę niewiele. Wystarczy mieć odpowiednie umiejętności manualne, predyspozycje i wymagane cechy charakteru do pracy z ciałami zmarłych osób. Specjaliści w tym zakresie są pożądani przede wszystkim przez zakłady funeralne, które zajmują się organizacją pogrzebów w imieniu rodziny zmarłych osób.

Popularne artykuły

Miejsce pochówku - gdzie może znaleźć się grób?

Prawo obowiązujące w Polsce pozwala na chowanie zmarłych osób do standardowych grobowców wykopanych na terenie cmentarzy. Warto jednak dodać, że obowiązujące przepisy nie wykluczają innych opcji, np. kremacji lub zatopienia w morzu. Jedną z alternatyw jest także przekazanie swojego ciała lub ciała swoich bliskich na cele naukowe. Dzięki temu młodzi lekarze mogą uczyć się na […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Transmisja online z pogrzebu

Dla starszych osób wprowadzanie nowinek technologicznych w trakcie organizacji pogrzebów wydaje się niepotrzebne. Niemniej jednak wiele rodzin w dzisiejszych czasach żyje z dala od siebie i nie ma możliwości szybkiego przyjazdu w celu uczestniczenia w uroczystości pogrzebowej. W takich sytuacjach transmisja online z pogrzebu może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Chcesz dowiedzieć się, jak przebiega streaming […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Transport zwłok z zagranicy

W dzisiejszych czasach transport zmarłych realizowany przez zakłady funeralne odbywa się nie tylko na terenie kraju, ale także na arenie międzynarodowej. To popularny rodzaj usługi, z której można skorzystać w przypadku chęci sprowadzenia zwłok z innego kraju do Polski. Obecnie nadzór nad zwłokami i szczątkami ludzkimi sprawują konkretne podmioty, a w szczególności Państwowy Powiatowy lub […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Zadzwoń do nas. Odpowiemy na wszelkie pytania

+48 22 880 06 41

Najnowsze artykuły

Transmisja online z pogrzebu

Dla starszych osób wprowadzanie nowinek technologicznych w trakcie organizacji pogrzebów wydaje się niepotrzebne. Niemniej jednak wiele rodzin w dzisiejszych czasach żyje z dala od siebie i nie ma możliwości szybkiego przyjazdu w celu uczestniczenia w uroczystości pogrzebowej. W takich sytuacjach transmisja online z pogrzebu może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Chcesz dowiedzieć się, jak przebiega streaming […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Jak wybrać zakład pogrzebowy?

Po śmierci bliskich osób rodzina zmarłego jest zobowiązana do przygotowania ceremonii pogrzebowej oraz przygotowania miejsca złożenia ciała lub prochów do grobu. Choć organizacją pogrzebu może zająć się profesjonalna firma funeralna, to jednak jakość świadczonych usług nie zawsze jest zadowalająca. Chcesz dowiedzieć się, jak wybrać zakład pogrzebowy, który w 100% spełni Twoje oczekiwania? W tym artykule […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Miejsce pochówku - gdzie może znaleźć się grób?

Prawo obowiązujące w Polsce pozwala na chowanie zmarłych osób do standardowych grobowców wykopanych na terenie cmentarzy. Warto jednak dodać, że obowiązujące przepisy nie wykluczają innych opcji, np. kremacji lub zatopienia w morzu. Jedną z alternatyw jest także przekazanie swojego ciała lub ciała swoich bliskich na cele naukowe. Dzięki temu młodzi lekarze mogą uczyć się na […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Transport zwłok z zagranicy

W dzisiejszych czasach transport zmarłych realizowany przez zakłady funeralne odbywa się nie tylko na terenie kraju, ale także na arenie międzynarodowej. To popularny rodzaj usługi, z której można skorzystać w przypadku chęci sprowadzenia zwłok z innego kraju do Polski. Obecnie nadzór nad zwłokami i szczątkami ludzkimi sprawują konkretne podmioty, a w szczególności Państwowy Powiatowy lub […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Rocznica śmierci bliskiej osoby

Obchodzenie rocznicy śmierci bliskich osób w Polsce obchodzi się najczęściej rok do roku. Osoby, które są jeszcze pogrążone w żałobie, przeżywają ten dzień w szczególny sposób. To dość emocjonalne wydarzenie, gdyż niektóre wspomnienia związane z pochówkiem towarzyszą nam nawet przez kilka lat. Bardzo ważne jest to, aby wypełnić pustkę po zmarłej osobie, rozmawiać z bliskimi […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Akt zgonu - co to takiego?

To dokument urzędowy, który jest wydawany przez Urząd Stanu Cywilnego. Jego sporządzenie jest niezbędne do tego, aby rozpocząć procedury związane z organizacją pochówku przez zakład pogrzebowy w Warszawie lub innych miejscowościach w Polsce. Oficjalna dokumentacja dotycząca zgonu wybranej osoby potwierdza jej śmierć i stanowi część ksiąg stanu cywilnego. Warto dodać, że rodzina zmarłej osoby lub […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
Przejdź do bloga
Zakład pogrzebowy Warszawa KALLA. Jesteśmy małą, rodzinna firmą która od 1990 roku świadczy profesjonalne usługi pogrzebowe w atrakcyjnej cenie.

Organizujemy pogrzeby, które mogą być w całości pokryte zasiłkiem pogrzebowym ZUS.
Polityka prywatności
KONTAKT Z NAMI
Zakład pogrzebowy Warszawa KALLA
Mokotów ul. Domaniewska 17/19A
02-672 Warszawa
TEL 24H: +48 22 880 06 41
2023 Rikona sp. z o.o. | Wszelkie prawa zastrzeżone
PROJEKT I MARKETING: