W razie śmierci najbliższego członka rodziny mogą Państwo ubiegać się o wypłatę zasiłku pogrzebowego od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Koszty pogrzebu z roku na rok są coraz wyższe, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób skorzystać z pomocy od państwa i w jakiej wysokości świadczenie pogrzebowe jest dostępne dla wszystkich uprawionych beneficjentów. Na tę chwilę wysokość zasiłku pogrzebowego to nawet 4000 złotych!
Po śmierci bliskiej osoby należy bezzwłocznie dopełnić kilku formalności związanych ze zgłoszeniem tego faktu w Urzędzie Stanu Cywilnego. Po wydaniu karty zgonu oraz zabezpieczeniu dowodu tożsamości zmarłego, wystarczy udać się do USC celem uzyskania aktu zgonu. Ten dokument jest niezbędny, aby móc legalnie zorganizować pochówek. W celu zminimalizowania stresu związanego z organizacją ostatniego pożegnania mogą Państwo skorzystać z pomocy renomowanego zakładu pogrzebowego w Warszawie.
Procedura ubiegania się o wypłatę należnego zasiłku pogrzebowego po śmierci najbliższych osób jest dość prosta. Wystarczy, że spełniają Państwo podstawowe warunki przyznania świadczenia. Więcej informacji na temat wymogów odnośnie do zasiłku pogrzebowego w Warszawie i innych miastach w Polsce można znaleźć na stronie rządowej dotyczącej uzyskania zasiłku pogrzebowego.
Czym jest zasiłek pogrzebowy? Warszawa to jedno z wielu miast, gdzie wniosek o wypłatę świadczenia można wygodnie złożyć w wybranej jednostce ZUS, pocztą tradycyjną lub przez internet poprzez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS. O dodatkowe środki w ramach pomocy w organizacji pogrzebu może zostać wypłacony każdemu, kto pokrył koszt organizacji pochówku zlecony np. do zakładu pogrzebowego Warszawa. Cennik poszczególnych usług pogrzebowych często może być nieco wyższy, aniżeli kwota wypłacanego świadczenia. Mimo to warto wiedzieć, kiedy zasiłek pogrzebowy przysługuje osobom zajmującym się sprawami pochówku.
Uwaga! O zasiłek pogrzebowy może ubiegać się każdy, kto zapłacił ze swoich środków za pogrzeb. W sytuacji, kiedy kilka osób zajmuje się organizacją ceremonii - kwotę zasiłku można podzielić na równe części pomiędzy wszystkich beneficjentów. Osoby, które są uprawione do zasiłku pogrzebowego w ramach poniesionych kosztów pogrzebu to: rodzina zmarłego, osoba lub instytucja organizująca pochówek (gmina, dom pomocy społecznej, powiat, osoba prawna kościoła, a także związki zawodowe).
Wyróżniamy dwie sytuacje, w których konieczne jest zgłoszenie wniosku o zasiłek pogrzebowy. W przypadku członków najbliższej rodziny oraz osób niespokrewnionych, które zapłaciły za pogrzeb, konieczne jest złożenie następujących dokumentów:
Procedura ubiegania się o pobranie zasiłku przez instytucje, które zapłaciły za pogrzeb, jest bardzo podobna. W tym przypadku środki z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych są wypłacane po złożeniu praktycznie identycznych dokumentów, choć nie będzie koniecznie potwierdzenie odnośnie do informacji o płatniku składek i aktywnym ubezpieczeniu emerytalnym i rentownym.
Kiedy zbiorą już Państwo wszystkie niezbędne dokumenty, można bez problemu złożyć wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ważne jest to, aby dochować prawnie określonych terminów, a mianowicie:
Uwaga! Czy prawo do pobierania zasiłku pogrzebowego wygasa po upływie 12 miesięcy? Tak, o ile nie pojawiły się istotne przesłanki, które mówiłyby o opóźnieniu spowodowanym, np. zaginięciem ciała zmarłego.
W razie opóźnienia w złożeniu niezbędnej dokumentacji należy też przygotować dodatkowe dokumenty potwierdzające powód spóźnienia, jak np. zaświadczenie od policji lub prokuratury, odpis zupełny aktu zgonu lub inny dokument urzędowy wyjaśniający przyczyny opóźnienia w złożeniu wniosku o wypłatę zasiłku pogrzebowego.
Po uzupełnieniu odpowiedniego wniosku i skompletowaniu oryginałów rachunków i innych dokumentów, należy złożyć je w jednostce ZUS, która wypłacała emeryturę i rentę zmarłemu lub innej jednostce zgodnie z adresem osoby uprawionej do przyznania zasiłku. Obecnie mogą też Państwo składać dokumentację wraz z formularzem Z-12 przez internet na platformie PUE ZUS.
Według aktualnych informacji zasiłek pogrzebowy z ZUS w 2023 roku jest wypłacany w kwocie 4000 złotych. Według urzędu taka kwota powinna być wystarczająca na pokrycie wszystkich kosztów związanych z pochówkiem. Realia jednak wskazują, że tak mocne ograniczenie wydatków związanych z pogrzebem bywa wręcz niemożliwe. Warto skontaktować się jednak z renomowanym zakładem pogrzebowym w Warszawie, którego usługi są dopasowywane do indywidualnych potrzeb rodzin zmarłej osoby, dzięki czemu można mocno ograniczyć koszty.
Warto jednak wyróżnić dwie sytuacje, w których przyznawany jest zasiłek pogrzebowy z ZUS w Warszawie lub w innych miastach. Kwota równa 4000 złotych, jest wypłacana rodzinie zmarłego, niezależnie od tego, jakie będą ostateczne koszty usług pogrzebowych - Warszawa.
Osoby zajmujące się organizacją pochówku i będące spoza rodziny zmarłego, mogą otrzymać świadczenie o równowartości kwoty przeznaczonej na pogrzeb, aczkolwiek nie więcej niż 4000 złotych.
Zasiłek pogrzebowy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypłacany jest wtedy, kiedy osoba zmarła otrzymywała świadczenia w emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Co więcej, ZUS na wypłatę świadczenia pogrzebowego ma 30 dni od czasu przyjęcia dokumentów, pod warunkiem że te były kompletne.
KRUS dotyczy rolników i osób, które były zarejestrowane w tym urzędzie. Aby otrzymać zasiłek pogrzebowy - Warszawa od KRUS, należy złożyć wniosek na druku SR-26 i podać dane wnioskodawcy, które uprawniają do tytułu pobierania świadczenia.
Warto mieć na uwadze, że zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi, jeśli konkretne osoby lub instytucje są w stanie dostarczyć oryginały rachunków poniesionych kosztów w ramach organizacji pochówku. Wtedy kwota wypłacane świadczenia jest dzielona konkretne podmioty, proporcjonalnie do poniesionych kosztów.
Biorąc pod uwagę koszty pogrzebu w Warszawie organizowanego przez zakład funeralny, warto zaznaczyć, że są to wydatki na poziomie nawet do kilkunastu tysięcy złotych - zależnie od preferencji i potrzeb rodziny zmarłej osoby. Pobierając zasiłek pogrzebowy, można realnie obniżyć koszty pogrzebu, a w niektórych przypadkach pokryć nawet 100% poniesionych kosztów.
Wystarczy skontaktować się z renomowanym zakładem pogrzebowym w Warszawie, ustalić zakres świadczonych usług oraz zapoznać się z cennikiem. Osoby i instytucje, które mają prawo do pobierania zasiłku pogrzebowego, najczęściej nie muszą martwić się o domowy budżet z racji kosztów generowanych przez przygotowanie pochówku.