Pogrzeby świeckie to ceremonie pogrzebowe, w których nie bierze udziału ksiądz, a mistrz ceremonii. To osoba niezwiązana z kościołem katolickim, która zajmuje się przeprowadzeniem uroczystości pogrzebowej w przypadku pochówku osoby będącej ateistą. Jeśli świecka ceremonia pogrzebowa jest życzeniem zmarłego lub wynika z potrzeb rodziny, konieczny jest kontakt z zakładem pogrzebowym w Warszawie, aby skorzystać z pomocy pracowników firmy funeralnej oraz wsparcia mistrza ceremonii pogrzebowej.
To, jak wygląda pogrzeb świecki, jest dość proste. Uroczystość jest bardzo podobna do tej katolickiej, choć ceremonia odbywa się poza sanktuarium lub świątynią będącą głównym miejscem obrzędów pogrzebowych. Niezależnie od poglądów osoby zmarłej i rodziny, zawsze należy uszanować ostatnią wolę i pozwolić na organizację ostatniego pożegnania w sposób, który będzie spełnieniem życzenia osoby, która już odeszła. To wyraz szacunku w jej kierunku.
Organizacja pogrzebu świeckiego wymaga udziału mistrza ceremonii, który przygotowuje ceremoniał i umożliwia bliskim pożegnanie się ze zmarłym w odpowiednich warunkach. Obecność osoby duchownej na pogrzebie nie jest konieczna, jeśli pożegnanie zmarłego odbywa się w kaplicy świeckiej. Za mistrza ceremonii uważana jest osoba, która odpowiada za przeprowadzenie pogrzebu.
Przed zorganizowaniem świeckiego pogrzebu warto dowiedzieć się, kim jest mistrz ceremonii. Zamiast początkowej modlitwy ceremonia rozpoczyna się odczytaniem mowy pogrzebowej. Słowa wypowiadane przez mistrza obrządku mogą być napisane przez członków rodziny zmarłego lub przez pracownika zakładu funeralnego. Opcjonalnie mowę może przygotować mistrz lub mistrzyni ceremonii pogrzebowej. Osoba odprawiająca uroczystość ostatniego pożegnania w świeckiej formie powinna być:
Warto też zaznaczyć, że mistrza ceremonii powinna charakteryzować wysoka kultura osobista, umiejętność wygłaszania przemówień z dobrą dykcją oraz zaangażowanie w powierzone zadania. Dobrego mistrza na pogrzeb świecki można wybrać w zakładzie pogrzebowym w Warszawie. Dzięki temu pochówek może być zorganizowany zgodnie z oczekiwaniami rodziny zmarłego.
Co ciekawe, mistrz uroczystości pogrzebowych jest w stanie dowolnie wyreżyserować dzień ostatniego pożegnania zmarłego, który był ateistą. Dodatkowym zadaniem osoby odpowiedzialnej za świecką ceremonię jest przygotowanie oprawy muzycznej zgodnie z upodobaniami rodziny lub życzeniami zmarłego wskazanymi w testamencie.
Na terenie Polski zawód mistrza ceremonii świeckiej jest wykonywany przez co najmniej kilkanaście osób. Praca w tej profesji wymaga ukończenia rocznego kursu, który przygotowuje do przeprowadzania takich uroczystości zgodnie z oczekiwaniami rodziny.
Cennik usług mistrza ceremonii jest uzależniony od indywidualnych ustaleń osoby odpowiedzialnej za organizację pochówku świeckiego. Średnie ceny usług oscylują na granicy ok. 500-1000 złotych za pojedynczą ceremonię.
Z pomocy mistrza ceremonii można skorzystać zawsze na etapie współpracy z rzetelną firmą świadczącą usługi funeralne. Wystarczy udać się do biura i poznać usługi zakładu pogrzebowego w Warszawie.