Autor artykułu

Ile trwa pogrzeb?

Podsumowanie

Potrzeby to jedne z najbardziej dotkliwych wydarzeń, które odbijają swoje piętno na wszystkich członkach rodziny zmarłego. Czas ostatniego pożegnania nie jest uzależniony od zakładu pogrzebowego, ale wyłącznie od rodziny, kapłana lub mistrza ceremonii. Nie da się jednoznacznie ustalić tego, ile trwa pogrzeb. Msza żałobna wraz z odprowadzeniem zmarłego do grobu może potrwać nawet ponad 2 godziny. Na czas trwania pochówku świeckiego i katolickiego wpływa też odległość świątyni od cmentarza, a także liczba przemówień, które zostaną wygłoszone podczas ceremonii.

Pogrzeb to wydarzenie najczęściej religijne związane z ostatnim pożegnaniem zmarłej osoby oraz złożeniem ciała lub prochów do grobu. Różny czas nabożeństwa jest uzależniony od wyznania. W różnych kulturach ceremonie pogrzebowe wyglądają zupełnie inaczej. Warto pamiętać, że odprowadzenie zmarłego do grobu to szereg formalności do załatwienia, spory stres, a także znaczny wydatek. Aby nieco odciążyć swoją psychikę w ten trudny czas, warto postawić na sprawdzone usługi pogrzebowe w Warszawie

Firma funeralna zajmie się organizacją pochówku, a także odprowadzeniem do grobu wraz ze wszystkimi członkami rodziny. Dom pogrzebowy nie ma większego wpływu na to, ile potrwa ceremonia świecka lub katolicka. Aby dowiedzieć się, jak długo zajmie modlitwa za duszę zmarłego warto skontaktować się bezpośrednio z kapłanem znajdującym się w kaplicy lub z mistrzem ceremonii.

Od czego zależy długość pogrzebu?

Coraz więcej osób zobowiązanych do uczestnictwa w ceremonii pogrzebowej zadaje sobie pytanie, ile tak naprawdę trwa pogrzeb wraz z odprowadzeniem zmarłego do grobu. Wynika to często ze względu na konieczność uczestniczenia w ceremoniach z dziećmi. Te bywają naprawdę niecierpliwe, dlatego warto wcześniej przygotować się na przybliżoną długość ostatniego pożegnania. Czas trwania pogrzebu katolickiego lub świeckiego jest uzależniony od kilku czynników:

  • rodzaje ceremonii,
  • poziom rozwoju infrastruktury cmentarnej,
  • zaplanowany przebieg pogrzebu,
  • liczba uczestników ceremonii,
  • długość kazania/wystąpienia członka rodziny,
  • czas czuwania nad grobem zmarłego.

W praktyce pogrzeb trwa tyle, ile po prostu będą odbywać się modlitwy i inne obrządki pogrzebowe. Najczęściej zdarza się, że wszystkie etapy ceremonii pogrzebowej trwają ponad godzinę, choć najczęściej nawet ponad dwie. Na czas pogrzebu wpływa też miejsce organizacji ceremonii modlitewnej oraz miejsce spoczynku zmarłego. Wszelkie dojazdy i transport ciała powodują, że przewidywany czas znacznie się wydłuża. 

Wbrew pozorom liczba uczestników pogrzebu ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o czas trwania ceremonii. Im więcej osób, tym dłużej trwa odprowadzenie trumny lub urny do miejsca spoczynku. Większość obecnych chce zapalić znicz na miejscu pochówku i złożyć kondolencje rodzinie. To często trwa nawet do kilkudziesięciu minut.

Kolejne czynniki, które mogą wpływać na to, ile potrwa pochówek, jest mowa pogrzebowa oraz wybrana oprawa muzyczna. Dlaczego? Otóż osoby odpowiedzialne za wygłoszenie mowy pogrzebowej mogą poświęcić na to kilka minut, a także kilkadziesiąt - wedle uznania. To może znacznie wydłużyć Mszę Świętą lub złożenie ciała do grobu, zależnie od tego, gdzie zostanie wygłoszone przemówienie. Oprawa muzyczna to kolejny czynnik wpływający na długość trwania uroczystości pochówku. Im piękniejsza oprawa muzyczna pogrzebu oraz niesamowicie brzmiące instrumenty, tym dłużej uczestnicy ceremonii będą przebywać na terenie cmentarza oraz świątyni - pozostając w zadumie przy dźwiękach pieśni religijnych lub świeckich.

Pogrzeby katolickie a etapy ceremonii pogrzebowej

Pogrzeby katolickie to są uznawane za najdłuższe uroczystości pożegnalne dla zmarłych. W przypadku osób znanych w całym kraju, których pogrzeby są transmitowane w mediach, całkowity czas trwania ceremonii może wydłużyć się do kilku godzin. Same uroczystości katolickie dzielimy na dwa etapy:

  1. Msza pogrzebowa.
  2. Odprowadzenie zmarłego do grobu.

Samo nabożeństwo pożegnalne może potrwać do 60 minut wraz z kazaniem wygłoszonym przez księdza prowadzącego pochówek. Taka msza jest w 100% poświęcona pamięci zmarłego oraz modlitwie za zbawienie jego duszy. Tak naprawdę czas trwania ceremonii katolickiej zależy od kapłana. Liczy się także czas poświęcony na odprowadzenie trumny lub urny konduktem pogrzebowym. To może zająć do kilkunastu minut, szczególnie w przypadku większych procesji. Następnie zostaje odprowadzenie ciała do grobu - tutaj wszystko trwa od kilku do kilkunastu minut.

Pogrzeby świeckie i czas trwania uroczystości

W Polsce pogrzeby świeckie trwają znacznie krócej, szczególnie ze względu na brak modlitwy podczas ceremonii. W tym przypadku pochówek trwa maksymalnie godzinę wraz z odprowadzeniem zmarłego do miejsca spoczynku. Czas trwania można ustalić z mistrzem ceremonii, który powinien poprowadzić ostatnie pożegnanie tak, aby spełnić oczekiwania rodziny zmarłego.

Mistrz ceremonii pełni rolę księdza, a więc może: wygłosić mowę pożegnalną, poprowadzić całą uroczystość, a także odprowadzić zmarłego do grobu wraz z rodziną. W przypadku pogrzebu świeckiego cała ceremonia odbywa się najczęściej na sali pożegnań bez żadnych symboli religijnych. W trakcie trwania zamiast kazania odtwarzane są slajdy ze zdjęciami lub zamiennie wygłoszona mowa - przez członka rodziny, pracownika zakładu pogrzebowego lub mistrza ceremonii.

Ile twa pochówek w pozostałych wyznaniach? Sprawdź!

Na całym świecie występują wyznawcy różnych religii, w których ceremonie ostatniego pożegnania zmarłych odbywają się na zupełnie innych zasadach. Każda religia ma swoje zwyczaje, które przekładają się na czas trwania pochówku. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych informacji o pogrzebach w najpopularniejszych religiach.

  1. Islam - pogrzeby w wyznaniach muzułmańskich odbywają się przed upływem 24 godzin od czasu śmierci. Zgodnie z tą religią im wcześniej zostanie pochowane ciało, tym lepiej. To sprawia, że zmarli są najczęściej chowani nieopodal miejsca, gdzie zginęli. Muzułmanie nie mają więc tak dużo czasu na przygotowanie zmarłego oraz pożegnanie. W tej wierze to rodzina myje ciało i zawija w całun, w którym zmarły zostaje złożony do grobu. Co więcej, w Islamie odwlekanie pochówku mogłoby doprowadzić do zatrzymania duszy zmarłego na tym świecie i oddzielenie się jej od ciała.
  2. Prawosławie - wyznania prawosławne organizują ceremonie pogrzebowe zgodnie ze statusem społecznym zmarłego oraz datą zgonu. Ciała po śmierci są myte i ubierane w szaty pogrzebowe, natomiast kapłan przed złożeniem do grobu skrapia wnętrze trumny wodą święconą. Prawosławne pogrzeby najczęściej trwają ok. 60 minut.
  3. Judaizm - ceremonie pochówku w judaizmie są podobne, jak w Islamie. Należy pochować ciało nie później niż 24 godziny po śmierci, a także nie wolno pozostawiać ciała zmarłego ani na chwilę w samotności. W tym przypadku zakazana jest kremacja, a ceremonie pochówku są krótkie i skromne - nie trwają dłużej niż godzinę.
  4. Wyznanie protestanckie - w tym przypadku wygląd i czas trwania ceremonii jest najbardziej zbliżony do polskich realiów katolickich. Protestanci najczęściej podejmują się kremacji ciała swoich bliskich, a urny są układane w grobowcach lub kolumbariach.

Jak widzisz, każde wyznanie religijne ma inny czas trwania ceremonii pogrzebowych i sposób organizacji ostatniego pożegnania. W Polsce najczęściej praktykuje się pogrzeby katolickie i  świecie - to właśnie nimi zajmują się zakłady funeralne organizujące pochówek.

Czy pogrzeb składa się tylko z dwóch części?

Oczywiście, że nie. Pogrzeby w Polsce (szczególnie te katolickie) mogą być o wiele bardziej złożone. Oprócz Mszy Świętej oraz złożenia ciała do grobu do ceremonii można włączyć poczęstunek dla osób obecnych podczas ostatniego pożegnania i spotkanie z rodziną, czyli stypę. Niekiedy zdarza się, że ceremonie pogrzebowe trwają do 24 godzin, biorąc pod uwagę złożoność tradycji katolickiej.

Dobrym pomysłem jest przygotowanie uroczystości pogrzebowej z zakładem funeralnym oraz w ciągłym kontakcie z mistrzem ceremonii lub kapłanem. Dzięki temu można łatwo oszacować i ustalić czas trwania pochówku. Oczywiście w przypadku katolickich pogrzebów niektórych elementów ceremonii nie da się przyśpieszyć ani pominąć. Z tego względu pogrzeby w tej wierze trwają najdłużej, ale także są uznawane za najpiękniejsze na całym świecie.

Czy zakład pogrzebowy ma wpływ na długość ceremonii pochówku?

Niestety, ale firma pogrzebowa nie ma większego wpływu na to, ile potrwa ceremonia pochówku zmarłego. Oczywiście pracownicy zakładu funeralnego są odpowiedzialni za transport ciała z kaplicy na cmentarz, co oznacza, że mogą mieć pewien wpływ na czas trwania uroczystości. O ile w przypadku pogrzebów katolickich nie da się zbyt mocno wpłynąć na długość trwania ceremonii, o tyle pogrzeby świeckie mogą trwać tyle, ile zażyczy sobie rodzina zmarłego. Z tego to wynika? Otóż pogrzeby świeckie nie wymagają odprawiania liturgii słowa, wygłoszenia kazania czy nawet przyjęcia opłatka. Mistrz ceremonii może tylko wygłosić krótką mowę i pożegnać zmarłego podczas złożenia do grobu - te kwestie można ustalić z pracownikiem zakładu funeralnego.

Jak długo trwa stypa?

Czas trwania stypy jest uzależniony wyłącznie od tego, jak długo rodzina zmarłej osoby chce ze sobą przebywać i rozmawiać o utracie konkretnej osoby. W Polsce najczęściej zdarza się, że stypy trwają nawet kilka godzin po zakończeniu ceremonii pochówku. Niekiedy można spotkać się z sytuacją, że stypa trwa do dnia następnego.

Ile się daje księdzu na mszę pogrzebową?

Nie ma jasno określonych zasad, jaką kwotę trzeba dać księdzu w celu zorganizowania ceremonii pogrzebowej w wyznaniu katolickim. Przyjmuje się jednak, że kwota kilkuset złotych będzie wystarczająca. Do tego trzeba doliczyć koszt współpracy z zakładem pogrzebowym oraz wynagrodzenie organisty i florystki.

Ile trwa pożegnanie zmarłego przy grobie?

Ostatni etap pogrzebu to pożegnanie zmarłego na cmentarzu. W tym przypadku czas potrzebny na ostateczne pożegnanie się ze zmarłą osobą jest uzależniony od liczby uczestników ceremonii. Jeśli każdy chce zapalić znicz, złożyć rodzinie kondolencje lub pomodlić się przez chwilę nad grobem - ostatni etap pogrzebu może potrwać nawet kolejną godzinę. Najczęściej trwa to znacznie krócej - do kilkunastu minut.

Popularne artykuły

Miejsce pochówku - gdzie może znaleźć się grób?

Prawo obowiązujące w Polsce pozwala na chowanie zmarłych osób do standardowych grobowców wykopanych na terenie cmentarzy. Warto jednak dodać, że obowiązujące przepisy nie wykluczają innych opcji, np. kremacji lub zatopienia w morzu. Jedną z alternatyw jest także przekazanie swojego ciała lub ciała swoich bliskich na cele naukowe. Dzięki temu młodzi lekarze mogą uczyć się na […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Transmisja online z pogrzebu

Dla starszych osób wprowadzanie nowinek technologicznych w trakcie organizacji pogrzebów wydaje się niepotrzebne. Niemniej jednak wiele rodzin w dzisiejszych czasach żyje z dala od siebie i nie ma możliwości szybkiego przyjazdu w celu uczestniczenia w uroczystości pogrzebowej. W takich sytuacjach transmisja online z pogrzebu może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Chcesz dowiedzieć się, jak przebiega streaming […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Transport zwłok z zagranicy

W dzisiejszych czasach transport zmarłych realizowany przez zakłady funeralne odbywa się nie tylko na terenie kraju, ale także na arenie międzynarodowej. To popularny rodzaj usługi, z której można skorzystać w przypadku chęci sprowadzenia zwłok z innego kraju do Polski. Obecnie nadzór nad zwłokami i szczątkami ludzkimi sprawują konkretne podmioty, a w szczególności Państwowy Powiatowy lub […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Zadzwoń do nas. Odpowiemy na wszelkie pytania

+48 22 880 06 41

Najnowsze artykuły

Transmisja online z pogrzebu

Dla starszych osób wprowadzanie nowinek technologicznych w trakcie organizacji pogrzebów wydaje się niepotrzebne. Niemniej jednak wiele rodzin w dzisiejszych czasach żyje z dala od siebie i nie ma możliwości szybkiego przyjazdu w celu uczestniczenia w uroczystości pogrzebowej. W takich sytuacjach transmisja online z pogrzebu może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Chcesz dowiedzieć się, jak przebiega streaming […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Jak wybrać zakład pogrzebowy?

Po śmierci bliskich osób rodzina zmarłego jest zobowiązana do przygotowania ceremonii pogrzebowej oraz przygotowania miejsca złożenia ciała lub prochów do grobu. Choć organizacją pogrzebu może zająć się profesjonalna firma funeralna, to jednak jakość świadczonych usług nie zawsze jest zadowalająca. Chcesz dowiedzieć się, jak wybrać zakład pogrzebowy, który w 100% spełni Twoje oczekiwania? W tym artykule […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Miejsce pochówku - gdzie może znaleźć się grób?

Prawo obowiązujące w Polsce pozwala na chowanie zmarłych osób do standardowych grobowców wykopanych na terenie cmentarzy. Warto jednak dodać, że obowiązujące przepisy nie wykluczają innych opcji, np. kremacji lub zatopienia w morzu. Jedną z alternatyw jest także przekazanie swojego ciała lub ciała swoich bliskich na cele naukowe. Dzięki temu młodzi lekarze mogą uczyć się na […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Transport zwłok z zagranicy

W dzisiejszych czasach transport zmarłych realizowany przez zakłady funeralne odbywa się nie tylko na terenie kraju, ale także na arenie międzynarodowej. To popularny rodzaj usługi, z której można skorzystać w przypadku chęci sprowadzenia zwłok z innego kraju do Polski. Obecnie nadzór nad zwłokami i szczątkami ludzkimi sprawują konkretne podmioty, a w szczególności Państwowy Powiatowy lub […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Rocznica śmierci bliskiej osoby

Obchodzenie rocznicy śmierci bliskich osób w Polsce obchodzi się najczęściej rok do roku. Osoby, które są jeszcze pogrążone w żałobie, przeżywają ten dzień w szczególny sposób. To dość emocjonalne wydarzenie, gdyż niektóre wspomnienia związane z pochówkiem towarzyszą nam nawet przez kilka lat. Bardzo ważne jest to, aby wypełnić pustkę po zmarłej osobie, rozmawiać z bliskimi […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Akt zgonu - co to takiego?

To dokument urzędowy, który jest wydawany przez Urząd Stanu Cywilnego. Jego sporządzenie jest niezbędne do tego, aby rozpocząć procedury związane z organizacją pochówku przez zakład pogrzebowy w Warszawie lub innych miejscowościach w Polsce. Oficjalna dokumentacja dotycząca zgonu wybranej osoby potwierdza jej śmierć i stanowi część ksiąg stanu cywilnego. Warto dodać, że rodzina zmarłej osoby lub […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
Przejdź do bloga
Zakład pogrzebowy Warszawa KALLA. Jesteśmy małą, rodzinna firmą która od 1990 roku świadczy profesjonalne usługi pogrzebowe w atrakcyjnej cenie.

Organizujemy pogrzeby, które mogą być w całości pokryte zasiłkiem pogrzebowym ZUS.
Polityka prywatności
KONTAKT Z NAMI
Zakład pogrzebowy Warszawa KALLA
Mokotów ul. Domaniewska 17/19A
02-672 Warszawa
TEL 24H: +48 22 880 06 41
2023 Rikona sp. z o.o. | Wszelkie prawa zastrzeżone
PROJEKT I MARKETING: