Każdy przez całe swoje życie może zetknąć się ze śmiercią bliskich osób. To powoduje nie tylko sporo stresu i smutku, ale także narzuca na konkretną osobę szereg obowiązków związanych z organizacją ceremonii pogrzebowej. Już na etapie załatwiania formalności i przygotowywania się do ostatniego pożegnania, warto ustalić kwestie wyboru odpowiedniego nagrobka na cmentarz. Zakłady kamieniarskie we współpracy z firmami funeralnymi proponują wiele ciekawych rozwiązań. Sprawdź, jaki nagrobek wybrać dla zmarłej osoby.
Wybór miejsca pochówku zmarłej osoby to niejedyna kwestia, o którą trzeba zadbać. Osoby odpowiedzialne za organizację pogrzebu muszą ustalić, jaki nagrobek wybrać, by przyozdobić miejsce złożenia trumny do grobu. Pomnik, który zostanie postawiony na terenie cmentarza to nie tylko symbol śmierci, ale także znak rozpoznawczy, który umożliwi identyfikację miejsca spoczynku konkretnej osoby.
Pomniki nagrobne wykonywane są z różnych surowców. Zakłady kamieniarskie wykorzystują nowoczesne technologie, które umożliwiają stworzenie nagrobków o niesamowitym wyglądzie praktycznie z każdego surowca. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze nagrobka, warto wziąć pod uwagę kilka parametrów:
W większości przypadków cena nagrobka odgrywa drugorzędną rolę. Pomnik to upamiętnienie miejsca pochówku zmarłego, który będzie spoczywać na cmentarzu przez wiele lat. Najlepiej wybrać taki nagrobek, który będzie trwały, odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, a także łatwy w utrzymaniu czystości.
Rodzaj kamienia ma kluczowe znaczenie w odniesieniu do stylu i trwałości wykonanego nagrobka. Najpopularniejsze surowce to m.in. konglomerat kwarcowy, kamień naturalny oraz lastriko. Alternatywnie można zdecydować się na granit, marmur i piaskowiec. Materiał wykonania to podstawowy parametr, jaki trzeba uwzględnić przy wyborze nagrobka.
W Polsce zakłady kamieniarskie najczęściej produkują nagrobki z granitu. Dlaczego? To materiał, który jest odporny na zarysowania i zewnętrzne czynniki atmosferyczne. Nagrobki granitowe cieszą się dużą popularnością, chociażby ze względu na dobry stosunek ceny do jakości wykonania.
W naszym klimacie odradza się wybór nagrobków marmurowych, które mogą ulegać erozji i negatywnym skutkom oddziaływania wody. To skała wapienna, która przy dużej zmienności temperatur może znacznie stracić na walorach estetycznych już po pierwszych latach ułożenia pomnika na cmentarzu.
Ciekawym wyborem są nagrobki z trawertynu. To materiał, który wymaga specjalistycznej pielęgnacji, ale jednocześnie zachowuje swój piękny wygląd przez wiele lat. Nagrobki pogrzebowe są też często wykonywane z piaskowca, który jest łatwy w obróbce i wytrzymały. Jego wykończenie bywa najczęściej matowe, a osoby wybierające nagrobki decydują się na takie konstrukcje głównie ze względu na atrakcyjną cenę.
Zanim zdecydujesz się na wybór nagrobka na cmentarz, koniecznie ustal nie tylko materiał jego wykonania, ale też kolorystykę. Najpiękniejsze nagrobki to takie w ciemnych kolorach. Choć wyglądają niesamowicie elegancko, to jednak bywają trudne w utrzymaniu czystości. Zdarza się, że tuż po wyczyszczeniu pomnika na jego powierzchni od razu widoczne są pyłki, zabrudzenia i kurz.
Jeśli nagrobek na cmentarz ma być wysoce estetyczny i łatwy w utrzymaniu czystości, warto wybrać pomniki i kolorze naturalnego kamienia lub jaśniejsze odmiany. Alternatywnie można zdecydować się na odcienie brązu, beżów i szarości. Tak naprawdę styl wykończenia i kolorystyka nagrobka to kwestia indywidualnych ustaleń rodziny zmarłego. Jak w takim razie wybrać nagrobek, aby był pięknym upamiętnieniem miejsca pochówku zmarłego? Wystarczy wybrać pomnik, który będzie: efektowny, wytrzymały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i dość łatwy w czyszczeniu.
Różnorodność nagrobków, które można wybrać jako pomnik na miejsce pochówku zmarłego, przysparza rodzinom wiele problemów. Warto w takiej sytuacji skontaktować się z firmą funeralną. W ramach usług pogrzebowych można otrzymać wsparcie w zakresie doboru odpowiedniego pomnika. Popularne rodzaje wykończenia nagrobków to:
Uzyskanie odpowiedniej struktury na powierzchni materiału wykonanego nagrobka jest możliwe poprzez zastosowanie metod śrutowania, piaskowania oraz groszkowania kamieniem. Procesy wykorzystywane przez zakłady kamieniarskie dają wręcz nieograniczone możliwości dopasowania stylu i wyglądu nagrobka do rodzinnych preferencji.
Sposób pielęgnacji nagrobka cmentarnego to jeden z czynników, który determinuje wybory rodzin zmarłych osób. Choć zawsze liczy się wysoka estetyka nagrobka, to jednak należy zwrócić uwagę na to, czy wybrany materiał nie będzie "wiecznie brudny". Metody pielęgnacji i czyszczenia nagrobków są różne. Można zdecydować się na regularne mycie powierzchni marmuru, granitu lub innego kamienia czystą wodą z płynem do naczyń albo podłóg. Alternatywnie można wykorzystać ocet, który skutecznie neutralizuje plamy i zacieki. Do poważnych zabrudzeń, np. w wyniku zaniedbania nagrobka kamiennego można zastosować też specjalistyczne preparaty chemiczne. W celu zabezpieczenia powierzchni wybranego nagrobka, warto też użyć środków do pielęgnacji i konserwacji powierzchni z kamienia. Dzięki temu można trzymać pomnik w czystości na dłużej, a dodatkowo nadać mu tzw. efektu mokrej płyty.
Rodziny zmarłych osób nie zawsze mają czas na samodzielne zajmowanie się wybranymi nagrobkami z kamienia. Co zrobić w takiej sytuacji, aby nie doprowadzić do nadmiernego zniszczenia pomnika? Można skorzystać z usług zakładu funeralnego w zakresie opieki nad grobami. To usługi, w ramach których grobowiec pozostaje pod opieką doświadczonych osób, a więc zawsze będzie czysty, przyozdobiony kwiatami i zakonserwowany.