Autor artykułu

Jakie kwiaty na pogrzeb? Poradnik dla rodzin

Podsumowanie

Organizacja ostatniego pożegnania osoby zmarłej to spore obciążenie dla najbliższej rodziny. Mimo to warto zadbać o to, aby uroczystość wyglądała nienagannie i była prawdziwym upamiętnieniem dla osoby, której nie ma już wśród nas. Kwiaty na pogrzeb to standard, jeśli chodzi o katolicki i świecki pochówek w Polsce. Wybierając kompozycję kwiatową na pogrzeb, warto uwzględnić porę roku, płeć zmarłej osoby oraz miejsce, w którym odbędzie się ceremonia ostatniego pożegnania oraz pochówku.

W kulturze polskiej przyjęło się, że na uroczystości pogrzebowe przynosi się wiązanki, wieńce i bukiety. Rodziny zmarłych osób w większości przypadków decydują się na przystrojenie kaplicy pogrzebowej oraz miejsca pochówku pięknymi kompozycjami kwiatowymi. To piękna tradycja, którą warto podtrzymywać, chociażby ze względu na wyniosły charakter ceremonii pogrzebowych.

Bliscy zmarłych osób nie zawsze muszą wiedzieć, jakie kwiaty wybrać na pogrzeb. Profesjonalnie wykonany wieniec pogrzebowy powinien być nie tylko estetyczny, ale także odporny na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Dzięki temu stworzone wiązanki są w stanie przyozdabiać miejsce pochówku przez dłuższy czas, a nie tylko w dzień ceremonii ostatniego pożegnania. Wybierając kwiaty na pogrzeb, warto poznać najpopularniejsze odmiany roślin, rodzaje kompozycji lub po prostu skorzystać z pomocy zakładu funeralnego w Warszawie.

Bukiet, wieniec, a może wiązanka? Co wybrać?

W dzisiejszych czasach wiele osób wciąż decyduje się na wieńce pogrzebowe, wiązanki oraz bukiety. Czym różnią się poszczególne kompozycje tego typu? Przed złożeniem zamówienia na kwiaty pogrzebowe warto poznać charakterystykę powyższych kompozycji. Najistotniejszym czynnikiem, który determinuje jakie kwiaty kupić na pogrzeb są relacje pomiędzy osobą zmarłą a rodziną i znajomymi. W przypadku pożegnania najbliższych osób w rodzinie, warto wybrać okazały rodzaj kwiatów, który pięknie przyozdobi trumnę, miejsce pochówku oraz świątynię, w której odbędzie się ceremonia.

Piękne i duże wieńce pogrzebowe są zarezerwowane dla najbliższych krewnych zmarłej osoby. Znajomi oraz nieco dalsza rodzinna może zdecydować się na pojedyncze kwiaty, bukiety lub wiązanki z szarfami ozdobnymi. To dobra forma oddania pamięci zmarłej osobie w dniu odbywającej się ceremonii pogrzebowej. Wieńce to nieco mniejsze kompozycje na pożegnanie zmarłego, które są tworzone przez kwiaciarnie i zakłady florystyczne. 

Wiązanki najczęściej składają się wyłącznie z kwiatów, które mają symbolizować wieczność, miłość i pamięć. Najczęstszym gadżetem wykorzystywanym do ozdobienia wiązanek są szarfy pogrzebowe z napisami upamiętniającymi zmarłego. Na pojedyncze kwiaty lub symboliczne bukiety mogą zdecydować się osoby niespokrewnione z osobą zmarłym, ale chcące oddać mu cześć w dniu ostatniego pożegnania.

Rodzaje kompozycji kwiatowych - czy kolor ma znaczenie?

Wybór odpowiedniego kolory wieńców i wiązanek ma ogromne znaczenie symboliczne. Piękne kwiaty na pogrzeb powinny nawiązywać do niewinności i miłości. Każdy florysta współpracujący z zakładem pogrzebowym w Warszawie powinien wiedzieć, jakie kwiaty żywe i sztuczne będą piękną ozdobą grobu. Najczęściej wybierane kwiaty na pogrzeb to takie w kolorach:

  • białym i kremowym - symbolizują czystość oraz spokój,
  • czerwone bukiety kondolencyjne - są nawiązaniem do miłości wobec bliźniego,
  • fioletowe kwiaty żałobne - wskazują na fakt pogrążenia w smutku oraz oddanego szacunku w stronę zmarłego,
  • żółte wiązanki - wskazują na smutek i melancholię.

Najważniejsze jest to, aby przygotowane kwiaty na pogrzeb nawiązywały kolorystycznie do pory roku oraz emocji, jakie są związane ze śmiercią danej osoby. Warto postawić na okazałe kwiaty symbolizujące szacunek, spokój oraz wieczny odpoczynek. Jedne z najszlachetniejszych kwiatów to róże oraz goździki w kolorze białym i czerwonym. Takie kompozycje kolorystyczne pojawiają się najczęściej na ceremoniach pogrzebowych.

Kwiaty pogrzebowe mogą mieć różne barwy. Niektóre niewielkie kompozycje stanowią urozmaicenie dla głównego rodzaju roślin wybranych do przyozdobienia miejsca pochówku. Kolor ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o symbolikę szacunku oraz wspieranie pogrążonych w żałobie bliskich. Na pogrzeb zawsze przynosi się kwiaty, które są upamiętnieniem śmierci danej osoby - nigdy nie powinny być wybierane wyłącznie na podstawie własnych preferencji kolorystycznych.

Jaki gatunek kwiatów wybrać? Symbolika i odmiany roślin

Przed wyborem kompozycji florystycznych na pogrzeb warto wziąć pod uwagę kolorystykę, symbolikę oraz trwałość konkretnych rodzajów roślin. Niektóre gatunki nadają się na wieniec, a inne wyłącznie do przygotowania bukietów lub ozdobnych kompozycji trumien. Kilka odmian kwiatów pogrzebowych ciętych, które nadają się na wieniec pogrzebowy i nie tylko to:

  • Chryzantemy - to najpowszechniej stosowane kwiaty pogrzebowe w Polsce. Wyróżniają się różnorodną kolorystyką i symbolizują rozpacz, pożegnanie i smutek. To kwiaty, które są kojarzone z pogrzebami oraz kompozycjami do przyozdobienia grobowców.
  • Mieczyki - to rośliny, które najczęściej są utożsamiane z siłą charakteru oraz moralnością osoby, która odeszła już z tego świata. Te kwiaty będą odpowiednie na pogrzeb bliskiej osoby w sezonie wiosennym, letnim i jesiennym.
  • Lilie - to wyjątkowo okazałe kwiaty, które są symbolem nienagannej czystości oraz niewinności. Warto je wybrać na pogrzeb dziecka, aby okazać współczucie i pięknie przyozdobić grobowiec.
  • Goździki - podobnie jak chryzantemy są chętnie wybierane przez rodziny zmarłych osób. Kolory kwiatów w tym przypadku są tak różnorodne, że bez problemu można dopasować je do idealnej wiązanki na pogrzeb, a nawet do stworzenia bukietu.
  • Róże - przez wielu florystów uważane za jeden z najszlachetniejszych gatunków kwiatów. Białe lub czerwone mogą być piękną ozdobą miejsca pochówku oraz świątyni, gdzie odbywa się ceremonia pogrzebowa.
  • Kalie - są symbolem delikatności, subtelności oraz piękna. Wyróżnia je przepiękny, biały kielich oraz długa łodyga.

Powyższe odmiany to kwiaty najczęściej spotykane na pogrzebach w całej Polsce. Na pogrzeb bliskich osób można przynieść kwiaty w dowolnym kolorze - warto wybrać takie, które będą pięknie uzupełniać podniosły styl ceremonii pogrzebowej. Opcjonalnie można też wybrać ulubione kwiaty zmarłej osoby lub postawić na ponadczasowe gerbery - ta roślina pięknie uzupełnia prawie wszystkie kompozycje kwiatowe na pogrzeb.

Pogrzeb starszej osoby w Warszawie - jakie kwiaty będą odpowiednie?

Organizacja pogrzebu w Warszawie bywa problematyczna, szczególnie dla najbliższej rodziny. Kontaktując się z zakładem funeralnym, nie trzeba martwić się o formalności oraz wybór kwiatów - sztucznych czy żywych. Na pochówek starszej osoby warto wybrać kwiaty trwałe oraz zachowujące przez dłuższy czas elegancki wygląd. Dobrym wyborem są róże, gerbery oraz lilie. Uniwersalne będą  melancholijne wrzosy oraz kalie, które nie tylko pięknie wyglądają, ale utrzymują się dłuższy czas jako żywe kwiaty.

Kwiaty na pogrzeb dla mężczyzny i kobiety - jakie wybrać na pogrzeb?

Wbrew pozorom wybór kompozycji kwiatowych powinien być dopasowany do płci zmarłego. Kompozycje pogrzebowe dla kobiety mogą uwzględniać wcześniejsze upodobania i charakter zmarłej. Dla osób z łagodnym charakterem najlepsze będą kwiaty delikatne w stonowanych barwach, np. białe róże lub goździki. Kobiety, które za życia były charyzmatyczne, zasługują na przyozdobienie grobowca kwiatami czerwonymi oraz kontrastującymi połączeniami.

Dla mężczyzny warto kupić kwiaty sztuczne lub żywe, dostosowane do wieku zmarłego mężczyzny. Popularne są kompozycje asymetryczne, czyli połączenie skrajnie różnych gatunków kwiatów i kolorów.

Czy zakład pogrzebowy może pomóc w wyborze kwiatów na pogrzeb?

Oczywiście, że tak. Współpraca ze sprawdzonym zakładem pogrzebowym daje pełne wsparcie nie tylko w kwestii organizacji pogrzebu, ale także dopasowaniu kompozycji kwiatowych do stylu ceremonii ostatniego pożegnania zmarłego.

Czy rośliny zawsze wypada przynieść na pogrzeb?

Nie ma obowiązku przynoszenia kwiatów na pogrzeb. To zawsze dobra wola osób, które chcą uczestniczyć w ceremonii. Często zdarza się, że rodzina rezygnuje z wieńców i bukietów, proponując zbiórkę pieniędzy na cele charytatywne w trakcie obrządku pogrzebowego.

Popularne artykuły

Miejsce pochówku - gdzie może znaleźć się grób?

Prawo obowiązujące w Polsce pozwala na chowanie zmarłych osób do standardowych grobowców wykopanych na terenie cmentarzy. Warto jednak dodać, że obowiązujące przepisy nie wykluczają innych opcji, np. kremacji lub zatopienia w morzu. Jedną z alternatyw jest także przekazanie swojego ciała lub ciała swoich bliskich na cele naukowe. Dzięki temu młodzi lekarze mogą uczyć się na […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Transmisja online z pogrzebu

Dla starszych osób wprowadzanie nowinek technologicznych w trakcie organizacji pogrzebów wydaje się niepotrzebne. Niemniej jednak wiele rodzin w dzisiejszych czasach żyje z dala od siebie i nie ma możliwości szybkiego przyjazdu w celu uczestniczenia w uroczystości pogrzebowej. W takich sytuacjach transmisja online z pogrzebu może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Chcesz dowiedzieć się, jak przebiega streaming […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Transport zwłok z zagranicy

W dzisiejszych czasach transport zmarłych realizowany przez zakłady funeralne odbywa się nie tylko na terenie kraju, ale także na arenie międzynarodowej. To popularny rodzaj usługi, z której można skorzystać w przypadku chęci sprowadzenia zwłok z innego kraju do Polski. Obecnie nadzór nad zwłokami i szczątkami ludzkimi sprawują konkretne podmioty, a w szczególności Państwowy Powiatowy lub […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Zadzwoń do nas. Odpowiemy na wszelkie pytania

+48 22 880 06 41

Najnowsze artykuły

Transmisja online z pogrzebu

Dla starszych osób wprowadzanie nowinek technologicznych w trakcie organizacji pogrzebów wydaje się niepotrzebne. Niemniej jednak wiele rodzin w dzisiejszych czasach żyje z dala od siebie i nie ma możliwości szybkiego przyjazdu w celu uczestniczenia w uroczystości pogrzebowej. W takich sytuacjach transmisja online z pogrzebu może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Chcesz dowiedzieć się, jak przebiega streaming […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Jak wybrać zakład pogrzebowy?

Po śmierci bliskich osób rodzina zmarłego jest zobowiązana do przygotowania ceremonii pogrzebowej oraz przygotowania miejsca złożenia ciała lub prochów do grobu. Choć organizacją pogrzebu może zająć się profesjonalna firma funeralna, to jednak jakość świadczonych usług nie zawsze jest zadowalająca. Chcesz dowiedzieć się, jak wybrać zakład pogrzebowy, który w 100% spełni Twoje oczekiwania? W tym artykule […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Miejsce pochówku - gdzie może znaleźć się grób?

Prawo obowiązujące w Polsce pozwala na chowanie zmarłych osób do standardowych grobowców wykopanych na terenie cmentarzy. Warto jednak dodać, że obowiązujące przepisy nie wykluczają innych opcji, np. kremacji lub zatopienia w morzu. Jedną z alternatyw jest także przekazanie swojego ciała lub ciała swoich bliskich na cele naukowe. Dzięki temu młodzi lekarze mogą uczyć się na […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Transport zwłok z zagranicy

W dzisiejszych czasach transport zmarłych realizowany przez zakłady funeralne odbywa się nie tylko na terenie kraju, ale także na arenie międzynarodowej. To popularny rodzaj usługi, z której można skorzystać w przypadku chęci sprowadzenia zwłok z innego kraju do Polski. Obecnie nadzór nad zwłokami i szczątkami ludzkimi sprawują konkretne podmioty, a w szczególności Państwowy Powiatowy lub […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Rocznica śmierci bliskiej osoby

Obchodzenie rocznicy śmierci bliskich osób w Polsce obchodzi się najczęściej rok do roku. Osoby, które są jeszcze pogrążone w żałobie, przeżywają ten dzień w szczególny sposób. To dość emocjonalne wydarzenie, gdyż niektóre wspomnienia związane z pochówkiem towarzyszą nam nawet przez kilka lat. Bardzo ważne jest to, aby wypełnić pustkę po zmarłej osobie, rozmawiać z bliskimi […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Akt zgonu - co to takiego?

To dokument urzędowy, który jest wydawany przez Urząd Stanu Cywilnego. Jego sporządzenie jest niezbędne do tego, aby rozpocząć procedury związane z organizacją pochówku przez zakład pogrzebowy w Warszawie lub innych miejscowościach w Polsce. Oficjalna dokumentacja dotycząca zgonu wybranej osoby potwierdza jej śmierć i stanowi część ksiąg stanu cywilnego. Warto dodać, że rodzina zmarłej osoby lub […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
Przejdź do bloga
Zakład pogrzebowy Warszawa KALLA. Jesteśmy małą, rodzinna firmą która od 1990 roku świadczy profesjonalne usługi pogrzebowe w atrakcyjnej cenie.

Organizujemy pogrzeby, które mogą być w całości pokryte zasiłkiem pogrzebowym ZUS.
Polityka prywatności
KONTAKT Z NAMI
Zakład pogrzebowy Warszawa KALLA
Mokotów ul. Domaniewska 17/19A
02-672 Warszawa
TEL 24H: +48 22 880 06 41
2023 Rikona sp. z o.o. | Wszelkie prawa zastrzeżone
PROJEKT I MARKETING: