Kolumbaria to miejsca pochówku prochów zmarłych osób. Są znane już od czasów wczesnochrześcijańskich. Dawniej miejsca przeznaczone do przechowywania skremowanych zwłok były budowane w podziemiach zwanych katakumbami. W dzisiejszych czasach miejsca spoczynku zmarłych są o wiele nowocześniejsze i budowane w myśl o praktyczności tych rozwiązań. W trakcie organizowania ceremonii pogrzebowej, warto skontaktować się z zakładem pogrzebowym i wybrać odpowiednie kolumbarium na spopielone ciało zmarłego.
Kolumbarium to najczęściej prostopadłościenna budowla cmentarna. Pierwsze obiekty tego typu wywodzą się z czasów rzymskich i wczesnochrześcijańskich. To miejsca, które służą do umieszczenia urny z prochami w bezpieczny sposób. Najczęściej buduje się je na cmentarzach zlokalizowanych w pobliżu krematoriów.
Tradycyjny pochówek jest coraz rzadszą formą organizacji ceremonii pogrzebowej. Dlaczego? Otóż każdy grobowiec ma ograniczone miejsce do przechowywania zwłok w trumnach, a te mogą zajmować naprawdę sporo miejsca. Alternatywą dla grobu ziemnego są kolumbaria, które służą do pochówku skremowanych zwłok. Obecnie budową takich obiektów zajmują się profesjonalne firmy kamieniarskie.
Zgodnie z aktualnymi przepisami w Polsce pochówek może odbywać się w sposób tradycyjny lub nowocześnie, z wykorzystaniem usług krematorium. To akceptowalna forma pogrzebu, która przyczynia się do ograniczenia zużycia miejsca na cmentarzach. Przepisy w Polsce ściśle określają miejsca, w których można umieścić urnę pogrzebową z prochami. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w Art. 13 Ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych z dnia 31 stycznia 1959 roku: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19590110062.
Zgodnie z wymogami prawa urny z prochami zmarłych i ciała w trumnach można umieścić w takich miejscach, jak:
Warto mieć na uwadze, że prochy zmarłych nie mogą być dowolnie rozrzucane lub przechowywane w domach. Respektowanie przepisów prawnych w Polsce to podstawa. W przeciwnym razie rodziny zmarłych osób mogą narazić się na liczne konsekwencje prawne. Aby mieć pewność, że wszelkie formalności związane z pochówkiem zostaną załatwione tak, jak należy, warto skontaktować się zakładem funeralnym i poprosić o wsparcie w organizacji pogrzebu.
W Polsce kolumbaria na cmentarzach są raczej nowym zjawiskiem, najczęściej spotykanym w dużych miastach. Forma zbiorowego grobowca na urny z prochami ma wiele zalet. Dzięki temu nagrobek zajmuje o wiele mniej miejsca na terenie cmentarza. Kolumbaria to ściana pionowa, która najczęściej jest wykonana z ozdobnego kamienia. Bryła jest wąska i stosunkowo niska, aby wkładanie urny z prochami nie stanowiło żadnego problemu.
Szerokości i wysokości kolumbariów pogrzebowych nie są oznaczone prawnie. To oznacza, że zakłady kamieniarskie w porozumieniu z zarządcą cmentarza mogą stworzyć obiekty o dowolnych kształtach, rozmiarach i grubościach ścian. Nagrobki na urny z prochami zmarłych są budowane tak, aby umożliwić bliskim zmarłych przynoszenie na miejsce kwiatów i zapalanie zniczy.
Planujesz złożyć prochy zmarłego do kolumbarium? Dowiedz się, ile kosztuje kremacja w Warszawie, aby odpowiednio przygotować domowy budżet na organizację takiej uroczystości.
Ceremonia pogrzebowa związana ze złożeniem urny z prochami do kolumbarium nie różni się znacząco od tradycyjnego pochówku. Urna umieszczana w jednej z nisz kolumbarium jest odprowadzana przez wszystkich uczestników ceremonii pogrzebowej, a następnie wykonuje się murowanie miejsca pochówku.
Czy ceremonia złożenia prochów w kolumbarium różni się od tradycyjnego pochówku? W kwestii odprawiania ceremonii pogrzebowej praktycznie wcale. Jedynie procedury związane ze złożeniem prochów mogą odbywać się nieco szybciej, aniżeli złożenie ciała w trumnie do grobowca w ziemi.
Wykupienie pojedynczej niszy w kolumbarium na okres do 20 lat to wydatek kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych, zależnie od lokalizacji miejsca pochówku. Kolumbaria tworzone z kamienia lub betonu strukturalnego są odporne na oddziaływanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, a także zachowują swój elegancki wygląd przez wiele lat. Decydując się na formę pochówku w urny w kolumbarium, rodzina zmarłego może delikatnie ograniczyć koszty pogrzebu, a dodatkowo prochy zajmą mniej miejsca na terenie cmentarza, aniżeli np. grobowiec murowany w ziemi.