Oprawa muzyczna ceremonii pogrzebowej to jeden z najistotniejszych elementów, jaki trzeba ustalić na etapie przygotowywania ostatniego pożegnania zmarłego. Nie na każdym pogrzebie musi być odgrywany utwór Ave Maria, choć to jeden z najpopularniejszych repertuarów. Muzyka na pogrzebach powinna być przede wszystkim spokojna, dostosowana do wyniosłości ceremonii oraz ustalona z mistrzem ceremonii lub kapłanem w przypadku pogrzebów wyznaniowych.
Organizacja pogrzebu najbliższych osób wymaga dopełnienia szeregu formalności urzędowych, ale także skontaktowania się z podwykonawcami. Tylko wtedy wygląd ceremonii, oprawa muzyczna oraz odprowadzenie zmarłego do grobu będzie perfekcyjna pod każdym względem. Jeśli chodzi o muzykę żałobą na pogrzeb - raczej nie warto rezygnować z takiej formy uatrakcyjnienia ceremonii. Dlaczego? Otóż pięknie zagrany masz pogrzebowy lub inne utwory świeckie (wyłącznie na pogrzebach niekatolickich) mogą przełożyć się na wprowadzenie niepowtarzalnej atmosfery w dniu ostatniego pożegnania.
Choć na pogrzebie najpopularniejsza jest Ave Maria, to jednak lista utworów pogrzebowych jest o wiele dłuższa. Wystarczy, że zdecydujesz się na profesjonalne usługi pogrzebowe Warszawa, a specjaliści z branży funeralnej podpowiedzą, jaka muzyka będzie odpowiednia na uroczystość pochówku. Warto zaznaczyć, że w niektórych parafiach to organista kościelny narzuca z góry repertuar, do którego można opcjonalnie wprowadzić tylko kilka zmian.
W trakcie uroczystości pogrzebowej muzyka towarzyszy obrządkom praktycznie przez cały czas. Oczywiście podczas mszy świętej w miejscu organizacji uroczystości najczęściej rozbrzmiewa dźwięk pieśni pogrzebowych, które świadczą o wyprowadzeniu trumny ze świątyni i złożeniu jej do grobu. To jednak nie wszystko. Oprawa muzyczna na pogrzebie jest obecna od początku trwania ceremonii aż do wyjścia ze świątyni czy nawet do złożenia zmarłego w grobie.
Podczas trwania pogrzebu kościelnego utwory możesz usłyszeć już na początku trwania mszy świętej. Wybrane utwory są grane przez organistę już od czasu, kiedy w osoby spokrewnione ze zmarłym gromadzą się w kościele. Podobnie w trakcie komunii świętej oraz po zakończeniu kazania pogrzebowego. Popularne pieśni są grane na organach, głównie ze względu na wyniosłość okoliczności pogrzebowych.
W przypadku pogrzebów świeckich muzyka może być odtwarzana w dowolnie wybranym momencie. Co ciekawe, oprawa muzyczna pochówku świeckiego daje znacznie większy zakres wyboru utworów odtwarzanych ze sprzętu audio lub granych na instrumentach muzycznych. Świecki pogrzeb nie jest uroczystością, którą kierują ściśle określone zasady. Te obowiązują tylko przy obrządkach katolickich, gdzie księża z góry narzucają repertuar muzyki żałobnej w trakcie ostatniej drogi zmarłego.
Ogólnie rzecz biorąc muzyka na pogrzebie, nie jest obowiązkowa, ale jak najbardziej pożądana. Organizując pochówek, warto postawić na podniosły charakter uroczystości i wybierać piękne utwory grane na prawie każdej uroczystości pogrzebowej.
Organizacja ceremonii pogrzebowej wiąże się nie tylko z koniecznością przygotowania ciała zmarłego do pochówku, ale także do organizacji wszystkich aspektów związanych z ostatnim pożegnaniem. Dla rodziny zmarłego bardzo ważna jest muzyka obecna podczas ceremonii. Dzięki temu w momencie wystawienia ciała lub odmawiania modlitwy można jeszcze głębiej poczuć emocje towarzyszące podczas pochówku. Popularne pieśni religijne to:
O ile pogrzeby kościelne mają z góry narzuconą oprawę muzyczną (najczęściej marsz pogrzebowy i inne pieśni katolickie), o tyle w pogrzebie świeckim osoby zmarłej można pozwolić sobie na większą swobodę. Poniżej przedstawiamy kilka popularnych utworów, które warto wybrać na całą ceremonię pogrzebową.
Oczywiście nie można pominąć kilku zagranicznych tytułów, które doskonale sprawdzają się na ceremoniach świeckich.
Na pogrzeby doskonale nadaje się także muzyka klasyczna. Takie utwory świetnie utożsamiają się z ceremoniami pogrzebowymi. Żegnać zmarłego podczas pochówku na cmentarzu można przede wszystkim w akompaniamencie Marszu Pogrzebowego Fryderyka Chopina lub Arii na strunie G Jana Sebastiana Bacha.
W trakcie mszy świętej pogrzebowej lub świeckiej ceremonii warto też wzbogacić tę uroczystość o dodatkowe atrakcje muzyczne. Świetną opcją jest przygotowanie repertuaru w oparciu o klasyczne instrumenty muzyczne. Na pogrzebach najlepiej sprawdzają się takie instrumenty, jak:
Możliwości jest naprawdę wiele. Mimo to najczęściej wykorzystuje się organy oraz pianino. To instrumenty świetnie uzupełniające ceremonię pogrzebową. Utwory grane na organach podczas wystawienia ciała w kaplicy lub w trakcie modlitwy są swego rodzaju oddaniem hołdu zmarłemu i umożliwiają przeniesienie się w chwilę zadumy nad egzystencją życia.
Msza święta pogrzebowa oraz obrządki świeckie dzielą się na kilka części, w trakcie których są najczęściej grane popularne utwory muzyczne upamiętniające życie zmarłej osoby. Dzięki temu można nadać odpowiedni wyraz uroczystości. Do tego nie potrzeba profesjonalnego systemu nagłaśniającego. Wystarczą profesjonalne instrumenty muzyczne, które są obecnie najchętniej wybieraną formą oprawy muzycznej na pogrzeb.
Melodie na pogrzebach są odgrywane nie tylko w momencie składania kondolencji czy zmarłego do grobu, ale przez cały czas trwania uroczystości. To oznacza, że muzyka pogrzebowa jest słyszalna podczas komunii świętej, po kazaniu, a także na zakończenie pogrzebu w trakcie wynoszenia trumny lub urny ze świątyni. W trakcie organizacji pogrzebu w Warszawie warto skontaktować się z rzetelną firmą funeralną, aby ustalić szczegóły dotyczące oprawy muzycznej, jak i formy pogrzebu (świeckiego lub katolickiego). Od tego zależy atmosfera, która będzie towarzyszyć wszystkim żałobnikom w trakcie ceremonii.
Koszt zorganizowania oprawy muzycznej na pogrzeb to wydatek na poziomie od 300 złotych w górę, zależnie od wybranego sposobu odtwarzania muzyki. Jeśli w grę w chodzi granie na organach lub innych instrumentach muzycznych, wydatki mogą być nieco większe w porównaniu do odtwarzania muzyki z systemu nagłaśniającego.
Oczywiście, że tak. Wsparcie zakładu pogrzebowego w Warszawie może okazać się nieocenione. Pomoc profesjonalistów jest przydatna, szczególnie jeśli nie znasz pieśni pogrzebowych lub kompletnie nie masz pomysłu na organizację pochówku dla bliskich zmarłych.