Pogrzeby świeckie w Polsce są coraz popularniejszą formą pochówku. Dlaczego? Otóż wiele osób odchodzi od kościoła katolickiego. Obecnie nawet kilka procent pogrzebów w całym kraju przybiera postać świecką. Obrządki tego typu są prowadzone przez mistrza ceremonii, czyli osobę, która będzie odpowiedzialna za wygłoszenie mowy pożegnalnej oraz poprowadzenie ceremonii ostatniego pożegnania. Świecki pogrzeb to dobre rozwiązanie dla osób zmarłych i rodzin, które są niewierzące.
Za pogrzeb świecki uznaje się ceremonię, która jest pozbawiona wszelkich świeckich obrzędów oraz symboli. Ksiądz nie uczestniczy w ostatnim pożegnaniu zmarłego, a obowiązek prowadzenia celebracji ostatniego pochówku przejmuje mistrz ceremonii. Pogrzeby świeckie nie są tak popularne, jak tradycyjne - katolickie. Nie oznacza to jednak, że ceremonia pogrzebowa tego typu jest mniej ważna.
Na pogrzeb świecki może zdecydować się rodzina zmarłego, a także osoby odpowiedzialne za dopełnienie ostatniej woli zmarłej osoby. Ludzie niepraktykujący, agnostycy i ateiści jak najbardziej mogą skorzystać z uroczystości pochówku świeckiego wraz ze złożeniem ciała do grobu na terenie cmentarza komunalnego.
Uwaga! Jeśli zmarła osoba nie zapisała w testamencie sposobu pochówku, rodzina może zdecydować się na obrządek katolicki, nawet jeśli zmarły był za życia osobą niewierzącą.
Sprawdzony zakład pogrzebowy w Warszawie jest w stanie zorganizować pogrzeb świecki zgodnie z oczekiwaniami rodziny zmarłego. W tym przypadku liczy się oprawa muzyczna, mowa główna (zamiast mszy świętej) oraz wcześniej ustalone miejsce pochówku. Uroczystość świecka ma charakter upamiętniający zmarłego z możliwością jego pożegnania i odprowadzenia do grobu. Takie uroczystości najczęściej są okraszone przemówieniem najstarszego z członków rodziny lub pracownika zakładu pogrzebowego w Warszawie.
Organizacja pogrzebu świeckiego nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Pogrzeb świecki to ceremonia, która przebiega w następujący sposób:
Najważniejsze na zakończenie pochówku świeckiego jest fakt ustawienia nad grobowcem tzw. pala świeckiego. Co to takiego? Otóż jest to pionowy, drewniany element, który jest pozbawiony jakichkolwiek poprzecznych belek. Może być lakierowany lub delikatnie zdobiony.
To, ile kosztuje pogrzeb świecki, jest uzależnione od tego, na jak wiele usług pogrzebowych w Warszawie zdecyduje się rodzina zmarłego. Im więcej kwiatów na ceremonii i miejscu pochówku oraz piękniejsza oprawa muzyczna, tym wyższe koszty. Średnio przyjmuje się, że całkowity koszt organizacji pochówku świeckiego to wydatek na poziomie od kilkuset do kilku tysięcy złotych. W większości przypadków kwota zasiłku pogrzebowego jest wystarczająca na zakup trumny, usługi funeralne oraz wykupienie miejsca na cmentarzu komunalnym.
Warto wiedzieć, że zmarli pochowani w ramach ceremonii świeckiego pochówku najczęściej spoczywają na cmentarzach komunalnych. Opcjonalnie może zdarzyć się, że ciało spoczywa na cmentarzu kościelnym, ale za zgodą księdza zarządzającego parafią. Warto jednak dodać, że polskie prawo przewiduje, że w razie braku miejsc na cmentarzach komunalnych zmarły w ramach pogrzebu świeckiego może zostać pochowany na cmentarzu wyznaniowym - ciało lub prochy.
W Polsce prawo do pochowania zmarłego w ramach formuły świeckiej zachowuje:
Aby bez zbędnego stresu i problemów zorganizować pochówek świecki, warto zdecydować się na pomoc doświadczonego zakładu funeralnego w Warszawie. Kompleksowe usługi florystyczne, możliwość zorganizowania oprawy muzycznej oraz szeroki wybór trumien to tylko kilka powodów, dla których warto organizować pogrzeb z zakładem pogrzebowym.
Pochówek świecki jak najbardziej może obejmować kremację zwłok i złożenie spopielonych części ciała do urny i kolumbarium. To w 100% dozwolone, tak samo, jak złożenie niewierzącego zmarłego do grobu w trumnie.
Uczestnictwo w pogrzebie świeckim powinno być wypełnieniem woli zmarłego. W przypadku pogrzebu świeckiego bliskiej osoby należy powstrzymać się od religijnych znaków oraz przemów - nawet jeśli uczestnicy to osoby wierzące. To wyraz szacunku dla zmarłego oraz bliskich, którzy wypełniają wolę osoby zmarłej.
Pogrzeb świecki prowadzi mistrz ceremonii wraz z udziałem najbliższych osób zmarłego. Osoba pełniąca funkcję mistrza ceremonii powinna mieć doskonałą dykcję, aby prowadzić pogrzeby wyznaniowe zgodnie z oczekiwaniami rodzin zmarłych. Taki rodzaj pochówku znacznie różni się od wyznaniowego pogrzebu i umożliwia stworzenie świeckiej oprawy muzycznej.
Na świeckich pogrzebach pod żadnym pozorem nie powinny być odmawiane modlitwy religijne. To mogłoby spotkać się z dezaprobatą rodziny zmarłego oraz oznaką braku szacunku w stosunku do osób organizujących pochówek.