Autor artykułu

Jak zrobić stroik na cmentarz?

Podsumowanie

Na samodzielne przygotowywanie stroików pogrzebowych decydują się głównie osoby, które są indywidualnie upamiętnić śmierć bliskich osób i przyozdobić miejsce ich pochówku. Tworzenie stroików na cmentarz DIY najczęściej ma miejsce przy okazji Wszystkich Świętych, które odbywa się 1 listopada. Samodzielne przygotowywanie stroika na Wszystkich Świętych lub inne okazje nie jest trudne - wystarczy poznać kilka zasad i zaopatrzyć się w niezbędne materiały potrzebne do wykonania kompozycji florystycznej.

Wykonanie stroika na grób własnoręcznie nie jest trudne. W tym przypadku liczą się tylko umiejętności plastyczne, sprawne ruchy dłoni oraz wyobraźnia, która umożliwia skomponowanie pięknych zestawień ze sztucznych lub naturalnych kwiatów. Chcesz dowiedzieć się, jak zrobić piękną wiązankę na Wszystkich Świętych lub wykonać klasyczny stroik na grób? Wbrew pozorom to dość proste.

W naszym poradniku przedstawiamy najlepsze sposoby i przydatne akcesoria, dzięki którym stworzenie pięknego stroika z żywych kwiatów lub sztucznych nie będzie stanowić żadnego problemu. Piękne wiązanki na cmentarz można zamówić też w zakładzie pogrzebowym, który zajmuje się jednocześnie organizacją pochówku. Niemniej jednak do upamiętnienia pamięci o zmarłych w dość indywidualny sposób można zdecydować się na samodzielne przygotowanie dekoracji na groby - także z kwiatów sztucznych.

Instrukcja jak zrobić stroik na cmentarz - potrzebne materiały

Przygotowywanie pięknego stroika pogrzebowego wymaga poświęcenia sporo czasu, własnej inwencji twórczej oraz znajomości znaczenia kwiatów i ich kolorów. To podstawa, jeśli chcesz zrobić stroik na grób, który będzie adekwatny do sytuacji i elegancko przyozdobi miejsce pochówku zmarłych osób. Do samodzielnego przygotowania stroika na grób na Wszystkich Świętych lub inne okazje możesz użyć takich materiałów, jak:

 • miseczka lub doniczka,
 • floret, który wcześniej nasączysz wodą,
 • noż to floretu,
 • nożyczki,
 • sekator,
 • nożyk do tapet,
 • obcęgi do skracania kwiatów,
 • druciki.

Niezbędne są także liczne elementy ozdobne, szczególnie jeśli motywem przewodnim do wykonania stroika są sztuczne kwiaty. Warto mieć na uwadze, że są też inne elementy, które warto przymocować do kompozycji stroika. Kilka sprawdzonych materiałów to: szyszka, jarzębina, wstążka czy nawet gałązka z drzewa. Przygotowując kompozycję na cmentarz ze sztucznych kwiatów nie musisz martwić się o ich trwałość - takie stroiki są w stanie przetrwać wiele sezonów, zdobiąc grobowiec na cmentarzu.

Przydatnym akcesorium, które usprawni proces tworzenia stroików ze sztucznych kwiatów, jest pistolet na gorący klej oraz uniwersalne szczypce. Choć większość niezbędnych akcesoriów można znaleźć w większości polskich domów, to jednak warto wcześniej wybrać się na zakupy. Skompletowanie niezbędnych elementów składowych potrzebnych do wykonania kompozycji nagrobnych to podstawa - w przeciwnym razie nie będziesz w stanie zrobić samodzielnie stroika pogrzebowego.

Najpiękniejszy stroik - czym powinien się wyróżniać?

Przygotowanie pięknego i jednocześnie eleganckiego stroika na grobowiec wcale nie musi być trudne. Jeśli kompozycja będzie z kwiatów żywych, masz niego ograniczone możliwości, chociażby przez wzgląd na sezonowość roślin. Zatem jakie kwiaty na pogrzeb będą odpowiednie? Przede wszystkim takie, które pozostaną utrzymane w stylu adekwatnym do powagi sytuacji.

Kilka cech, jakimi powinien wyróżniać się stroik z prawdziwych lub sztucznych kwiatów na grób to:

 • subtelność,
 • elegancja,
 • wyniosłość,
 • trwałość.

Warto też dodać, że na grobowcach prezentują się kompozycje, w których stroik będzie subtelny. Kompozycja, którą zrobimy samodzielnie według uznanego stylu, może wyglądać dowolnie. Niemniej jednak elegancki i stonowany stroik ze sztucznych kwiatów to najlepsze rozwiązanie. Możesz go przystroić z wykorzystaniem gałązek oliwnych lub innych elementów ozdobnych.

Stroik na cmentarz - jak go zrobić samemu? Krok po kroku

Przygotowanie stroika na cmentarz wymaga poświęcenia czasu, pieniędzy  oraz pełnego zaangażowania ze strony osoby zajmującej się przygotowywaniem kompozycji. Zanim rozpoczniesz przygotowywanie stroika, zaopatrz się w zapas gąbki florystycznej oraz inne dodatki, które będziesz układać w trakcie tworzenia nowej kompozycji pogrzebowej.

Do przygotowania stroika z żywymi kwiatami - najważniejsze jest moczenie floretu, a następnie dopasowanie go do doniczki. Decydując się na kompozycje ze sztucznych kwiatów, możesz wykorzystać tylko gąbkę florystyczną, druciki i pistolet do kleju na gorąco. To wystarczy, aby samodzielnie przygotować przepiękne stroiki pogrzebowe.

Poniżej znajdziesz kilka kroków, dzięki którym będziesz w stanie wykonać naprawdę piękny, elegancki i wytrzymały stroik pogrzebowy dopasowany do powagi sytuacji. Instrukcja dotyczy kompozycji wykonywanych ze sztucznych kwiatów, gdyż te zachowują swój piękny wygląd na o wiele dłużej w porównaniu do naturalnych kompozycji cmentarnych.

 1. Przygotuj doniczkę oraz gąbkę florystyczną.
 2. Zacznij układać gałązki oraz liście, które stanowią tło dla dalszych części kompozycji stroika.
 3. Po stworzeniu bazy dekoracji cmentarnej możesz przejść do układania sztucznych kwiatów wewnątrz doniczki. Pamiętaj tylko o tym, aby nie przesadzać z różnorodnością kolorów i raczej stawiać na stonowane barwy i dodatki do stroika.
 4. Stworzony stroik na cmentarz zabezpiecz lakierem bezbarwnym lub inną substancją, która pomoże zachować elegancki wygląd kwiatów w stroiku przez dłuższy czas.

Dopełnieniem tak stworzonej kompozycji będzie przycięcie gąbki florystycznej, która utrzymuje kompozycję kwiatową przez długi czas w należytym stanie. Warto przygotowywać samodzielnie stroiki na ceremonie pogrzebowe lub jako opcję upamiętnienia śmierci bliskiej osoby. To ciekawa forma ozdobienia grobowca, pod warunkiem że masz dostęp do niezbędnych narzędzi i materiałów. Większość przydatnych akcesoriów kupisz w kwiaciarniach przy cmentarzu lub w sprawdzonych sklepach florystycznych.

Stroiki na cmentarz ze sztucznych kwiatów - z czego je zrobić?

Podstawą do wykonania stroika na cmentarz na Wszystkich Świętych, rocznicę śmierci lub inną okazję jest zaopatrzenie się w niezbędne akcesoria oraz produkty, dzięki którym bez najmniejszego problemu wykonasz stroik na cmentarz krok po kroku. Kilka ciekawych propozycji wykonania kompozycji ze stroika na cmentarz to:

 • jodła połączona z dodatkami w intensywnych kolorach, jest wyjątkowo dobrym materiałem polecanym do wykonania stroika pogrzebowego,
 • tuja, a dokładnie jej gałązki, które z czasem pięknie kontrastują z pozostałymi elementami wykonanego stroika,
 • świerk,
 • kwiaty różnego rodzaju żywe lub sztuczne, np . chryzantemy, goździki czy nawet liście palmowe.

Dobrze wykonany stroik ze sztucznych kwiatów przetrwa nawet wiele lat użytkowania kompozycji w zewnętrznych warunkach pogodowych. Pamiętaj, że zrobienie kompozycji na cmentarz nie jest trudne, aczkolwiek wymaga znajomości kosztów i sposobów wykonywania stroika pogrzebowego.

Najczęściej wykorzystywane produkty do samodzielnego przygotowywania stroików na cmentarze to:

 • gałązki igliwia,
 • rattan,
 • pistolet na klej,
 • drucik na szpulce.

Po skompletowaniu niezbędnych surowców możesz wykonać stroik na kształt łezki i wykorzystać sztuczne kwiaty w tym celu. W popularnych hurtowniach florystycznych znajdziesz wszystko to, czego potrzebujesz do przygotowania stroika pogrzebowego. 

Przygotowanie stroika na Wszystkich Świętych - jak to zrobić dobrze?

Tylko kilka kroków dzieli Cię od przygotowania eleganckiego i pięknego stroika cmentarnego na Wszystkich Świętych. Choć większość kwiaciarni w Polsce proponuje gotowe rozwiązania, warto zdecydować się na samodzielne robienie stroika. To ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu, a także możliwość przygotowania kompozycji, która będzie w 100% niepowtarzalna.

Jeśli planujesz przygotowanie swojego stroika na Wszystkich Świętych, uwzględnij kilka kroków:

 1. Namocz gąbkę florystyczną w wodzie, przytnij do odpowiedniego kształtu, np. serca.
 2. Zacznij budować kompozycję z wybranych kwiatów, np. gałęzi jodły, pędów tui lub chryzantem.
 3. Przytnij wszystkie gałęzie do pożądanego kształtu i długości.
 4. Wszystkie gałązki i ozdoby mocuj bezpośrednio w gąbce florystycznej.
 5. Finalnie możesz przymocować dodatkowe ozdoby do stroika.

Doświadczeni floryści zalecają, aby na etapie przygotowywania własnoręcznie zrobionego stroika zaopatrzyć się w odpowiednią gąbkę florystyczną. To podstawa, aby stworzyć cudną kompozycję, która pięknie ozdobi grobowiec. 

Jak wykonać stroik na cmentarz? Co warto zapamiętać?

Choć kwiaty na pogrzeb można nabyć w każdej kwiaciarni to jednak samodzielne przygotowanie stroika pogrzebowego z gałęzi iglaków, róż, lilii i innych roślin (sztucznych lub prawdziwych), jest doskonałą alternatywą. Dlaczego? Otóż prawidłowo wykonany stroik na uroczystość Wszystkich Świętych lub inne okazje do upamiętnienia śmierci zmarłych to świetny sposób na wyrażanie uczuć oraz indywidualne przyozdobienie miejsca pochówku.

Jeśli już zdecydujesz się przygotować samodzielnie stroik na cmentarz, koniecznie zapamiętaj, aby zachować elegancki i stonowany styl kompozycji oraz tworzyć tak, aby zachować maksimum trwałości przygotowanego stroika pogrzebowego. Zrobienie stroika nie jest trudne - wymaga tylko poświęcenia sporo czasu, precyzji działania oraz inwestycji w sprawdzone kompozycje kwiatowe i ozdoby tematyczne.

Ile kosztuje stroik na cmentarz ze sztucznych kwiatów?

Nie da się jednoznacznie określić kosztów związanych z zakupem stroika na cmentarz. Ostateczna cena jest uzależniona od wielkości kompozycji i rodzaju wykorzystanych dodatków. Średnio przyjmuje się, że początkowe ceny za stroiki pogrzebowe to wydatek od kilkudziesięciu złotych w górę - mowa tu o kompozycjach przygotowywanych na własną rękę.

Ile kosztują prawdziwe kwiaty na cmentarz?

Naturalne kwiaty są dość drogie, szczególnie jeśli chodzi o tworzenie niesamowitych kompozycji na stroikach cmentarnych. Samodzielne przygotowanie ozdoby na grobowiec wiąże się z inwestycją kwoty do kilkuset złotych za zakup naturalnych kwiatów oraz produktów, które pełnią funkcję ozdoby stroika.

Popularne artykuły

Miejsce pochówku - gdzie może znaleźć się grób?

Prawo obowiązujące w Polsce pozwala na chowanie zmarłych osób do standardowych grobowców wykopanych na terenie cmentarzy. Warto jednak dodać, że obowiązujące przepisy nie wykluczają innych opcji, np. kremacji lub zatopienia w morzu. Jedną z alternatyw jest także przekazanie swojego ciała lub ciała swoich bliskich na cele naukowe. Dzięki temu młodzi lekarze mogą uczyć się na […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Transmisja online z pogrzebu

Dla starszych osób wprowadzanie nowinek technologicznych w trakcie organizacji pogrzebów wydaje się niepotrzebne. Niemniej jednak wiele rodzin w dzisiejszych czasach żyje z dala od siebie i nie ma możliwości szybkiego przyjazdu w celu uczestniczenia w uroczystości pogrzebowej. W takich sytuacjach transmisja online z pogrzebu może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Chcesz dowiedzieć się, jak przebiega streaming […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Zakład pogrzebowy Warszawa - cennik

Usługi pogrzebowe Kalla na terenie Warszawy to przede wszystkim pomoc w rzetelnym zorganizowaniu pochówku, niezależnie od sytuacji. Oprawa muzyczna, kwiaty, a nawet transport zwłok to tylko niektóre z usług, jakie proponuje nasz zakład pogrzebowy Warszawa. Cennik usług funeralnych przedstawiamy w poniższej tabeli. Usługa Cena transport zwłok do chłodni 500 złotych przygotowanie ciała do pogrzebu: ubieranie, […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Zadzwoń do nas. Odpowiemy na wszelkie pytania

+48 22 880 06 41

Najnowsze artykuły

Transmisja online z pogrzebu

Dla starszych osób wprowadzanie nowinek technologicznych w trakcie organizacji pogrzebów wydaje się niepotrzebne. Niemniej jednak wiele rodzin w dzisiejszych czasach żyje z dala od siebie i nie ma możliwości szybkiego przyjazdu w celu uczestniczenia w uroczystości pogrzebowej. W takich sytuacjach transmisja online z pogrzebu może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Chcesz dowiedzieć się, jak przebiega streaming […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Jak wybrać zakład pogrzebowy?

Po śmierci bliskich osób rodzina zmarłego jest zobowiązana do przygotowania ceremonii pogrzebowej oraz przygotowania miejsca złożenia ciała lub prochów do grobu. Choć organizacją pogrzebu może zająć się profesjonalna firma funeralna, to jednak jakość świadczonych usług nie zawsze jest zadowalająca. Chcesz dowiedzieć się, jak wybrać zakład pogrzebowy, który w 100% spełni Twoje oczekiwania? W tym artykule […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Miejsce pochówku - gdzie może znaleźć się grób?

Prawo obowiązujące w Polsce pozwala na chowanie zmarłych osób do standardowych grobowców wykopanych na terenie cmentarzy. Warto jednak dodać, że obowiązujące przepisy nie wykluczają innych opcji, np. kremacji lub zatopienia w morzu. Jedną z alternatyw jest także przekazanie swojego ciała lub ciała swoich bliskich na cele naukowe. Dzięki temu młodzi lekarze mogą uczyć się na […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Transport zwłok z zagranicy

W dzisiejszych czasach transport zmarłych realizowany przez zakłady funeralne odbywa się nie tylko na terenie kraju, ale także na arenie międzynarodowej. To popularny rodzaj usługi, z której można skorzystać w przypadku chęci sprowadzenia zwłok z innego kraju do Polski. Obecnie nadzór nad zwłokami i szczątkami ludzkimi sprawują konkretne podmioty, a w szczególności Państwowy Powiatowy lub […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Rocznica śmierci bliskiej osoby

Obchodzenie rocznicy śmierci bliskich osób w Polsce obchodzi się najczęściej rok do roku. Osoby, które są jeszcze pogrążone w żałobie, przeżywają ten dzień w szczególny sposób. To dość emocjonalne wydarzenie, gdyż niektóre wspomnienia związane z pochówkiem towarzyszą nam nawet przez kilka lat. Bardzo ważne jest to, aby wypełnić pustkę po zmarłej osobie, rozmawiać z bliskimi […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU

Akt zgonu - co to takiego?

To dokument urzędowy, który jest wydawany przez Urząd Stanu Cywilnego. Jego sporządzenie jest niezbędne do tego, aby rozpocząć procedury związane z organizacją pochówku przez zakład pogrzebowy w Warszawie lub innych miejscowościach w Polsce. Oficjalna dokumentacja dotycząca zgonu wybranej osoby potwierdza jej śmierć i stanowi część ksiąg stanu cywilnego. Warto dodać, że rodzina zmarłej osoby lub […]
PRZEJDŹ DO ARTYKUŁU
Przejdź do bloga
Zakład pogrzebowy Warszawa KALLA. Jesteśmy małą, rodzinna firmą która od 1990 roku świadczy profesjonalne usługi pogrzebowe w atrakcyjnej cenie.

Organizujemy pogrzeby, które mogą być w całości pokryte zasiłkiem pogrzebowym ZUS.
Polityka prywatności
KONTAKT Z NAMI
Zakład pogrzebowy Warszawa KALLA
Mokotów ul. Domaniewska 17/19A
02-672 Warszawa
TEL 24H: +48 22 880 06 41
2023 Rikona sp. z o.o. | Wszelkie prawa zastrzeżone
PROJEKT I MARKETING: